Adrian Langer

Adrian Langer

Adrian Langer (ur. 31 maja 1973) to polski matematyk, który zajmuje się geometrią algebraiczną, analizą zespoloną oraz teorią osobliwości. Jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a także profesorem w Instytucie Matematycznym PAN.

Życiorys

W czasie nauki w szkole był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ukończył studia z zakresu matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał na tej samej uczelni w 1998 roku, broniąc pracę zatytułowaną Odwzorowania dołączone powierzchni algebraicznych, napisaną pod okiem prof. Jarosława Wiśniewskiego. Habilitację uzyskał w 2004 roku na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy Nierówności dla klas Cherna snopów na rozmaitościach. Tytuł profesora nauk matematycznych otrzymał w 2012 roku.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. W ciągu swojej kariery wypromował troje doktorów.

W swoich publikacjach artykuły zamieszczał w renomowanych czasopismach, takich jak m.in. „Annals of Mathematics”, „Inventiones Mathematicae”, „American Journal of Mathematics”, „Duke Mathematical Journal”, „Documenta Mathematica”, „Journal für die Reine und Angewandte Mathematik”, „Journal of the European Mathematical Society” oraz „Journal of the London Mathematical Society”.

W 2021 roku został członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego (2002)
  • Nagroda im. Sierpińskiego III Wydziału PAN (2004)
  • Laureat nagrody Bessela Fundacji Humboldta (Niemcy, 2011)
  • Laureat pierwszej edycji francuskiej Nagrody Szolema Mandelbrojta, przyznawanej wybitnym polskim matematykom, którzy nie ukończyli 45 lat (2015)
  • Laureat Nagrody Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki (2015)
  • Nagroda im. Stefana Banacha (2016)

Przypisy