Adrian Lamo
Adrian Lamo (ur. 20 lutego 1981 w Bostonie, zm. 14 marca 2018 w Wichita) był amerykańskim informatykiem oraz programistą, znanym z działalności w środowisku hakerskim. Zyskał popularność dzięki nieautoryzowanym włamaniom do systemów komputerowych wielu renomowanych firm i instytucji, w tym Yahoo!, AOL Time Warner, MCI WorldCom, Microsoft, National Security Agency oraz The New York Times.
Działalność hakerska
Wśród hakerów Lamo był uważany przez część społeczności za eksperta w identyfikowaniu zależności pomiędzy pozornie niezwiązanymi zdarzeniami w skomplikowanych sieciach komputerowych. Uważał, że podatności w systemach komputerowych odzwierciedlają słabości występujące również w innych dziedzinach życia.
Lamo zyskał miano „bezdomnego hakera” ze względu na swój styl życia – mieszkał w opuszczonych budynkach, podróżował po Stanach Zjednoczonych środkami transportu publicznego, a jego cały dobytek zmieścił się w jednym plecaku. Do przeprowadzania działań związanych z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach używał komputerów w kafejkach internetowych, bibliotekach oraz na uczelniach.
Pomimo tego, że przeprowadzał oceny bezpieczeństwa dla wielu dużych organizacji, konsekwentnie odmawiał przyjmowania wynagrodzenia. Jak sam twierdził, jedyną zapłatą, jaką kiedykolwiek otrzymał, była butelka wody mineralnej o wartości 50 centów podczas współpracy z firmą Excite@Home.
Problemy z prawem
W wywiadzie z Kevinem Poulsenem, opublikowanym na stronie SecurityFocus 26 marca 2002 roku, Lamo przyznał się do nieautoryzowanego dostępu do systemów The New York Times. W efekcie redakcja gazety powiadomiła odpowiednie służby, co doprowadziło do wszczęcia dochodzenia przez prokuraturę federalną w Nowym Jorku w maju 2002 roku. W sierpniu 2003 roku wystawiono za nim list gończy, a 9 września tego samego roku, w Sacramento, Lamo dobrowolnie oddał się w ręce FBI.
8 stycznia 2004 roku rozpoczął się jego proces, w którym postawiono mu zarzuty popełnienia „przestępstwa komputerowego”. 15 stycznia 2004 roku został skazany na 24 miesiące dozoru sądowego oraz 6 miesięcy aresztu domowego.
Nowa droga
W czasie odbywania kary Lamo zaczął interesować się dziennikarstwem i fotografią. Motywację do tej zmiany tłumaczył w następujący sposób:
Po zakończeniu odbywania kary publikował artykuły w gazecie „American River Current” z siedzibą w Sacramento oraz okazjonalnie w innych amerykańskich czasopismach.
Kontrowersje
Postać Lamo wzbudzała kontrowersje. Krytycy określali go jako osobę dążącą do rozgłosu lub zwykłego przestępcę. Sam Lamo konsekwentnie unikał publicznych komentarzy na temat swojej działalności, podkreślając:
Choć jego prace nie były szeroko publikowane, krążyły w zamkniętych kręgach specjalistów ds. bezpieczeństwa informatycznego. Część z nich próbowała analizować i dokumentować stosowane przez niego techniki. Lamo rzadko udzielał informacji na temat swoich metod, często odpowiadając: „Kieruje mną wiara”.
Współpraca z Manning
W 2010 roku Lamo nawiązał kontakt z Chelseą Manning, analityczką wywiadu United States Army. Gdy dowiedział się, że przekazała ona około 250 tysięcy tajnych dokumentów portalowi WikiLeaks, powiadomił o tym FBI. Po skazaniu Manning na 35 lat więzienia (później skróconym do 7 lat), działania Lamo zostały szeroko potępione przez część społeczności hakerskiej.
Informacja o jego śmierci została ogłoszona przez jego ojca, Mario Lamo, za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook, w grupie „2600 The Hacker Quarterly”.