Adrian, znany także jako Hadrian, oraz jego żona Natalia z Nikomedii, to męczennicy chrześcijańscy, którzy żyli w czasach prześladowania wyznawców Chrystusa, prawdopodobnie za rządów Maksymina Traka (235–238) lub Dioklecjana (284–305) oraz Maksymiana (286–305) i Maksyminusa (305–311). Obaj są czczeni jako święci z Nikomedii.
Żywot
Zgodnie z Martyrologium Hieronimiańskim, Adrian i Natalia żyli w III lub IV wieku jako małżonkowie. Adrian, pochodzący z Rzymu, był oficerem, który mimo braku chrztu, uwierzył w Jezusa Chrystusa. O tym wyznaniu poinformował cesarza, co doprowadziło do jego aresztowania.
W życiorysie Adriana oraz jego towarzyszy występuje wiele niejasności i sprzeczności, jednak istnieje możliwość, że tekst Passio zawiera pewne elementy historyczne.
Ślady kultu tej grupy męczenników są znaczne. Po brutalnych torturach ich ciała miały zostać spalone na stosie w Nikomedii (dzisiejsze Izmit w Turcji). Nie ma pewności, czy Natalia zmarła śmiercią męczeńską, czy naturalną, chociaż wyznawcy prawosławia uznają ją za męczennicę.
Natalia
Po ogłoszeniu wyroku śmierci na Adriana, Natalii zabroniono dalszych odwiedzin. Mimo to, przekupiła strażników i przebrana za chłopca weszła do więzienia, by prosić męża o modlitwę w raju. Była obecna podczas jego egzekucji, w trakcie której poddano go strasznym torturom, w tym łamaniu członków. Gdy ciała Adriana i innych męczenników były palone, Natalia pragnęła spłonąć razem z nim i rzuciła się w ogień, lecz została z siłą odciągnięta; wydarzenia te miały miejsce około 304 roku.
Kult
W 1110 roku relikwie Adriana i Natalii przeniesiono najpierw do flamandzkiego klasztoru w Geraardsbergen, a później szczątki św. Adriana trafiły do Rzymu.
Dzień obchodów
W Kościele katolickim wspomnienie liturgiczne grupy męczenników obchodzone jest 4 marca lub 8 sierpnia, natomiast św. Natalia jest wspominana 26 sierpnia lub 1 grudnia.
Cerkiew prawosławna celebruje pamięć świętych męczenników 26 sierpnia/8 września, co odpowiada 8 września według kalendarza gregoriańskiego.
Adriana czczą także Kościoły wschodnie, takie jak ormiański, syryjski i koptyjski.
Patronat
Wierni modlą się do świętych Adriana i Natalii o dobre relacje małżeńskie. Natalia jest także patronką rolników zajmujących się uprawą lnu. Święci ci cieszą się dużą popularnością w obszarze kultury bizantyńskiej.
Adrian
Św. Adrian jest patronem takich grup jak posłańcy, piwowarzy, strażnicy więzienni oraz żołnierze. Przez pewien czas uważano go również za patrona kowali.
Wśród jego atrybutów znajdują się siekiera, kowadło oraz pręt.
Natalia
Atrybutem św. Natalii jest ramię.
Ikonografia
W ikonografii św. Adrian jest przedstawiany razem z małżonką Natalią. Ubrany jest w bogate szaty, ma krótką brodę i kędzierzawe, kasztanowe włosy. Głowę Natalii okrywa zielona chusta, a oboje trzymają w dłoniach męczeńskie krzyże.
Zobacz też
- kult świętych
- męczennicy wczesnochrześcijańscy
- święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
- święci prawosławni
- wstawiennictwo świętych