Adrian Mikołaj Głębocki
Adrian Mikołaj Głębocki (ur. 8 września 1833 w Pankach, zm. 15 maja 1905 w Warszawie) był polskim malarzem, rysownikiem, litografem, ilustratorem książkowym oraz pedagogiem.
Życiorys
Głębocki przyszedł na świat w Pankach, w ówczesnym województwie kaliskim. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Wieluniu, w latach 1850–1857 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Po zakończeniu studiów podróżował do Paryża, Wiednia oraz Monachium. Od 1863 roku osiedlił się w Częstochowie, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum Filologicznym. W tym okresie stworzył wiele dzieł związanych z tematyką Kaliska. W 1873 roku przeniósł się do Warszawy.
Jednym z istotnych aspektów jego twórczości, szczególnie rysunków i akwarel, jest ich dokumentalna wartość. Głębocki poświęcił wiele uwagi utrwaleniu architektonicznych zabytków. Niektóre z nich, jak na przykład kościół św. Jakuba w Częstochowie z XVII wieku, drewniany kościół św. Stanisława biskupa w Brzeźnicy Starej czy wnętrze kopalni w Pankach, obecnie już nie istnieją. Rysunki Głębockiego, często wzbogacone dodatkowymi opisami, stanowią cenny materiał ikonograficzny. Oprócz krótkich opisów towarzyszących rysunkom, artysta napisał także kilka artykułów dotyczących zabytków regionu, poświęconych m.in. klasztorowi jasnogórskiemu, dawnemu kościołowi kanoników regularnych we Mstowie oraz kościołowi w Truskolasach, które ukazały się w “Kłosach”. Jego artykuł na temat malarstwa częstochowskiego został opublikowany w czasopiśmie “Wiek” w 1874 roku. Głębocki zamieszczał swoje prace jako ilustracje do artykułów również w “Tygodniku Illustrowanym”.
W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele dzieł o tematyce religijnej, a także sceny rodzajowe i historyczne. Stworzył liczne cykle rysunkowe o tematyce religijnej, takie jak Św. Eustachy Męczennik, Św. Maria Magdalena, Chwała Marii, oraz historyczne, w tym Legendy Polskie. Wykonał także Album Jasnej Góry, składający się z 52 szkiców akwarelowych.
Jego ilustracje znalazły się również w Encyklopedii staropolskiej autorstwa Zygmunta Glogera.
Wybrane prace
- Przyjaciółki – olej na płótnie, 57 × 73 cm; Kraków
- Wędrowny handlarz – olej na płótnie, 35 × 24,5 cm
- Przybycie kompanii na Jasną Górę
- Iluminacja Jasnej Góry
- Jałmużna na Jasnej Górze (ok. 1869)
- Chór w kościele częstochowskim (ok. 1872)
Galeria
Przypisy
Bibliografia
- A. Odrzywolska-Kidawa: Głębocki Adrian Mikołaj. [w:] Słownik biograficzny Ziemi Częstochowskiej, pod red. A. J. Zakrzewskiego, t. 1, Częstochowa 1998, s. 41.
- A. Jaśkiewicz: Artyści plastycy z przełomu wieków. [w:] “Nad Wartą”, 1989, nr 3, ss. 1, 3.
- A. Jaśkiewicz: Z regionalnej teki Adriana Głębockiego. [w:] “Nad Wartą”, 1968, nr 1, s. 6.
- Ikonografia zabytków Częstochowy i okolic, oprac. A. Jaśkiewicz, Częstochowa 1998, s. 5–6.
- A. Jaśkiewicz: Rysunki Adriana Głębockiego źródłem do poznania XIX-wiecznego stroju ludowego. [w:] “Polska Sztuka Ludowa” 1976, R. 30 nr 1, s. 43–46.