Adrian Carton de Wiart (IPA: /ˈɛɪdrɪən ˈkɑːtən də ˈwaɪət/; urodziny 5 maja 1880 roku w Brukseli, zmarł 5 czerwca 1963 roku w Hrabstwie Cork, Irlandia) był generałem porucznikiem Armii Brytyjskiej oraz arystokratą z pochodzenia, wywodzącym się z zamożnej rodziny o korzeniach irlandzkich i belgijskich. Był także związany z Polską, gdzie pełnił funkcję członka Komisji Międzysojuszniczej dla Polski oraz został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Życiorys
Adrian brał udział w wojnie, którą prowadziła Brytyjczyków w 1898 roku w Somalii, gdzie stracił lewe oko. Następnie walczył w Afryce Południowej podczas II wojny burskiej, gdzie odniósł rany w płuco i czaszkę.
W trakcie I wojny światowej uczestniczył w bitwie nad Sommą (gdzie został postrzelony w głowę i kostkę), pod Passchendaele (postrzał w biodro), w Cambrai (postrzał w nogę) oraz w rejonie Ypres, gdzie stracił rękę.
W latach 1918–1924 był członkiem brytyjskiej misji wojskowej w Polsce. W styczniu i lutym 1919 roku uczestniczył w misji aliantów do Galicji Wschodniej podczas wojny polsko-ukraińskiej, gdzie prowadził rozmowy z rządem Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. W 1919 roku objął stanowisko szefa wojskowej misji brytyjskiej w Warszawie.
W czasie wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcję łącznika pomiędzy brytyjskim ministerstwem wojny a polskim dowództwem. Brał udział w przemycie uzbrojenia z Węgier do Polski, przechodząc przez nieprzyjazną Polakom Czechosłowację. Bezskutecznie próbował namówić brytyjskich wojskowych do wsparcia Polski, mając jednocześnie wysoką opinię na temat wartości bojowej Armii Czerwonej.
Po zakończeniu konfliktu pozostał w Polsce, gdzie do 1924 roku pełnił funkcję szefa misji wojskowej, a następnie mieszkał w podarowanym mu przez Karola Radziwiłła majątku na Polesiu, w Prostyniu nad Lwą. Był również rezydentem brytyjskiego wywiadu w Polsce.
Latem 1939 roku został ponownie powołany do służby czynnej, obejmując stanowisko szefa misji wojskowej w Polsce. Po wybuchu II wojny światowej zgłaszał chęć udziału w walkach, jednak ostatecznie, wraz z brytyjską misją, udał się do Rumunii. Udało mu się uniknąć internowania, opuszczając kraj przy użyciu fałszywego paszportu. Brał następnie udział w kolejnych kampaniach wojennych, w tym w Norwegii. W trakcie kampanii pustynnej został wzięty do niewoli przez Włochów, z której próbował uciec. Uwolniono go w trakcie negocjacji dotyczących zawieszenia broni przez Włochy, po czym był przedstawicielem Churchilla u generalissimusa Czang Kaj-szeka. Ostatecznie w końcu 1947 roku zakończył swoją służbę wojskową.
Odznaczenia
- Krzyż Wiktorii (1916)
- Kawaler-Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (1945)
- Kawaler Orderu Łaźni (1919)
- Kawaler Orderu św. Michała i św. Jerzego (1918)
- Kawaler Orderu za Wybitną Służbę (1915)
- Queen’s South Africa Medal
- Africa General Service Medal
- 1914-15 Star
- British War Medal
- Allied Victory Medal z MID
- 1939–1945 Star
- Africa Star
- Burma Star
- Italy Star
- War Medal 1939–1945 z MID
- Medal koronacyjny Jerzego VI
- Medal koronacyjny Elżbiety II
- Oficer Orderu Korony (Belgia, 1917)
- Krzyż Wojenny (Belgia) (1918)
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (Polska, 1921)
- dwukrotnie Krzyż Walecznych (Polska, 1920, 1941)
- Komandor Orderu Legii Honorowej (Francja)
- Krzyż Wojenny (Francja) z palmą
Adrian Carton de Wiart w sztuce
Carton de Wiart jest autorem wspomnień, które zostały opublikowane w 1950 roku w języku angielskim pod tytułem Happy Odyssey. W 2016 roku wydawnictwo Bellona opublikowało polskie wydanie tej książki, zatytułowane Moja odyseja. Awanturnik, który pokochał Polskę. W 2022 roku zespół Sabaton nagrał utwór poświęcony jego osobie, noszący tytuł The Unkillable Soldier.
Przypisy
Bibliografia
Andrzej Suchcitz, Generałowie wojny polsko-sowieckiej 1919-1920. Mały słownik biograficzny, Białystok 1993.
„Енциклопедія українознавства”, tom 1, Lwów 2000, s. 291, ISBN 5-7707-4048-5.
Linki zewnętrzne
Jamie Stokes, Adrian Carton de Wiart został postrzelony niemal we wszystkie części ciała, www.wiadomosci.wp.pl, dostęp 2012-03-16