Adret – termin geograficzny
Adret (stok dosłoneczny) to pojęcie geograficzne, które odnosi się do stoku góry lub wzgórza, który otrzymuje więcej światła słonecznego w porównaniu do przeciwległego stoku tego samego wzniesienia lub pasma górskiego. Na półkuli północnej mowa tu o stoku południowym (ekspozycja na południe), natomiast na półkuli południowej odnosi się to do stoku północnego (ekspozycja na północ).
Charakterystyka stoku dosłonecznego
Stok dosłoneczny, który jest poddany większemu nasłonecznieniu, cechuje się wyższą temperaturą, co sprzyja rozwojowi roślinności. W rezultacie piętra roślinności górskiej na tych stokach są przesunięte o około 200 m w dół w porównaniu do stoku przeciwsłonecznego. Na półkuli północnej na stokach południowych granice między poszczególnymi piętrami roślin przesuwają się w dół, podczas gdy na półkuli południowej sytuacja jest odwrotna z uwagi na inną stronę górowania Słońca.
Intensywniejsze nasłonecznienie stoków dosłonecznych sprzyja także rozwojowi osadnictwa, upraw oraz wypasu zwierząt. Wśród popularnych form zagospodarowania tych terenów znajdują się m.in. winnice.
Przypisy