Adrenochrom
Adrenochrom to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną adrenaliny. Znajduje zastosowanie jako pigment, aminochrom oraz w roli hemostatyku.
Synteza
Adrenochrom jest wytwarzany poprzez utlenianie adrenaliny. W organizmie substratami mogą być zarówno adrenalina, jak i noradrenalina. Proces ten jest katalizowany przez metale przejściowe, takie jak miedź, lub przez odpowiednie enzymy.
W warunkach in vitro, tlenek srebra (Ag2O) działa jako utleniacz. Optymalne pH roztworu wodnego wynosi 4.
Inna metoda syntezy polega na reakcji adrenaliny z reagentem Fentona, który składa się z roztworu soli żelaza (Fe2+) oraz nadtlenku wodoru (H2O2). Jony żelaza(II) w obecności wody utlenionej działają jako katalizator tej reakcji. W tym przypadku zaleca się pH wynoszące 4,5, a wraz ze wzrostem pH efektywność reakcji maleje.
Działanie psychodeliczne
Adrenochrom budzi wiele kontrowersji związanych z jego klasyfikacją jako psychodelik. Choć wykazuje działanie psychoaktywne, większość badaczy uważa, że doświadczenia związane z jego użyciem nie powinny być zaliczane do grupy substancji psychodelicznych. Efekty, jakie może wywołać, to:
- euforia,
- rozkojarzenie,
- „gonitwa myśli”.
W trakcie jednego z badań uczestnicy porównali działanie adrenochromu do psylocybiny oraz LSD.
Hipoteza schizofrenii
Badania z lat 50. XX wieku pokazały, że adrenochrom jest metabolizowany do jednej z dwóch innych substancji: leukoadrenochromu lub adrenolutynu. Leukoadrenochrom wpływa na regulację lęku i depresji związanej z adrenaliną, co może zmniejszać uczucie irytacji oraz presji. Nieprawidłowe przyswajanie adrenochromu prowadzi do produkcji głównie toksycznego adrenolutynu, który wchodzi w reakcję z adrenochromem. Dr Abram Hoffer oraz Humphry Osmond twierdzą, że połączenie tych substancji zakłóca naturalne procesy chemiczne zachodzące w mózgu. Ich hipoteza sugeruje, że te zakłócenia mogą być odpowiedzialne za pojawianie się objawów schizofrenii.
Adrenochrom w kulturze masowej
Filmy i książki
Hunter S. Thompson, autor książki Lęk i odraza w Las Vegas (w Polsce znanej głównie dzięki ekranizacji Las Vegas Parano), wspomina o adrenochromie. W jego dziele jest on pozyskiwany z nadnerczy żywych dawców (ich usunięcie prowadzi do śmierci dawcy; nie można ich przeszczepić z ciał zmarłych). Thompson opisał swoje doświadczenia po spożyciu tego związku jako podobne do kombinacji meskaliny i metamfetaminy.
Autor zauważył także, że substancja ta powoduje wzrost temperatury ciała i może prowadzić do paraliżu. Scena dotycząca adrenochromu pojawia się również w filmie, gdzie reżyser Terry Gilliam zaznacza w komentarzu do wydania DVD, że zarówno w książce, jak i w filmie, scena ta została poddana hiperbolizacji.
W książce Mechaniczna pomarańcza oraz filmie o tym samym tytule, narkotyk znany jako drencrom prawdopodobnie nawiązuje do adrenochromu.
Substancja ta pojawia się również w pierwszym odcinku serialu kryminalnego Lewis (Whom the Gods Would Destroy (2007)). Inspektor Lewis odkrywa serię morderstw związanych z zabójstwem prostytutki, która została zamordowana przez grupę absolwentów Oxfordu, by uzyskać dużą ilość adrenochromu.
Audycja radiowa Alexisa Jonesa odnosi się do adrenochromu, w ramach teorii spiskowej, według której substancja ta jest pozyskiwana z szyszynek „umęczonych niewolników” (tuż przed ich śmiercią) i używana przez członków tajnych stowarzyszeń w celach rekreacyjnych.
W książce Drzwi percepcji autorstwa Aldousa Huxleya adrenochrom porównywany jest do LSD i meskaliny.
Muzyka
Zespół The Sisters of Mercy stworzył utwór pod tytułem Adrenochrome, który znalazł się na albumie Some Girls Wander by Mistake.
Teorie spiskowe
Niektóre teorie spiskowe związane z ruchem QAnon twierdzą, że adrenochrom jest eliksirem młodości, pozyskiwanym z ciał torturowanych dzieci. Rzekomo używają go liberalne elity polityczne oraz osoby ze świata filmowego.
Dowodem na prawdziwość tych teorii miałby być fakt, że pewien procesor graficzny, błędnie przypisany firmie Google (w rzeczywistości to seria procesorów stworzona przez Qualcomm), nosi nazwę Adreno, a przeglądarka Google’a to Chrome, co razem tworzy nazwę AdrenoChrome.