Adratiklit

Adratiklit – wymarły dinozaur z grupy stegozaurów

Adratiklit to pierwszy znany przedstawiciel stegozaurów (a nawet pierwszy przedstawiciel Eurypoda), którego skamieniałości odkryto w północnej Afryce. Jego szczątki odnaleziono w Maroku, w górach Atlas, w rejonie Boulahfa. Skamieniałości znajdują się w skałach formacji El Mers II, która jest częścią grupy El Mers, datowanej na jurę środkową, a dokładniej na baton. Formacja ta obfituje w pozostałości dinozaurów. Skamieniałości stegozaurów pojawiają się w zapisie kopalnym od jury środkowej do wczesnej kredy, a pojedyncze znaleziska z kredy późnej mogą również okazać się pozostałościami przedstawicieli tej grupy. Czyni to Adratiklit pierwszym potwierdzonym stegozaurem, biorąc pod uwagę, że wcześniej podejrzewany o stegozaurzą naturę Isaberrysaurus wydaje się być bardziej bazalnym ornitopodem.

Holotyp składa się z kręgów grzbietowych, a znane są także kręgi szyjne oraz kość ramienna. Nowemu rodzajowi nadano nazwę, która pochodzi od berberyjskiego słowa adras, oznaczającego górę, oraz wyrazu tiklit, znaczącego jaszczurka. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca, w którym dokonano odkrycia skamieniałości.

Według Maidmenta i innych badaczy, Adratiklit jest bliżej spokrewniony z dacentrurem oraz Miragaia niż z południowoafrykańskimi stegozaurami, takimi jak kentrozaur czy parantodon. Zwierzę to klasyfikowane jest w grupie stegozaurów (Stegosauria), lecz nie przypisano go do żadnej konkretnej rodziny.

== Przypisy ==