Adrar (region)

Adrar

Adrar (arab. آدرار) to jeden z dwunastu regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, który ma swoją stolicę w Atarze i znajduje się w centralnej części kraju. Od północy graniczy z regionem Tiris Zammur oraz częściowo z Saharą Zachodnią, od zachodu z regionami Dachlat Nawazibu i Insziri, od południa z At-Tarariza oraz Takant, a od wschodu z Haud asz-Szarki i państwem Mali.

Walory przyrodnicze i kulturowe

Region Adrar w znacznej części pokryty jest pustynią Sahara. Miejsce to przyciąga turystów dzięki zabytkowym miastom Szinkit (Chinguetti) oraz Wadan (Ouadane), które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród atrakcji przyrodniczych regionu znajduje się formacja geologiczna Kalb ar-Riszat – nieaktywny wulkan, położony około 25 km na północny wschód od Wadanu.

Komunikacja

W Adrarze przebiega jedyna linia kolejowa w Mauretanii – kolej mauretańska łącząca Nawazibu z Zuwiratem, a pociągi zatrzymują się na stacji w Szum. Ośrodek administracyjny regionu, miasto Atar, jest połączony asfaltową drogą ze stolicą kraju, Nawakszutem.

Historia

W średniowieczu obszar współczesnego regionu Adrar leżał na trasie karawan transportujących towary z Timbuktu w głąb Afryki do wybrzeży Morza Śródziemnego.

Na początku XVIII wieku powstał w tym regionie emirat, założony przez plemiona Aulad Ammani oraz Aulad Akszar. Szczyt potęgi emiratu przypadł na XIX wiek, zanim został zniszczony przez francuskich kolonizatorów w 1933 roku.

Zobacz też