Adramelech

Adramelech

Adramelech, znany również jako Adramelek lub Adar-malik (król ognia), to upadły anioł, demon oraz bóstwo. Jest utożsamiany z Anu oraz Molochem. Główne miejsce kultu Adramelecha znajdowało się w mieście Sefarwaim.

Zgodnie z przekazami biblijnymi (2 Ks. Król. 17, 31), mieszkańcy Sefarwaim składali ofiary ze swoich dzieci na jego cześć. W tradycji chrześcijańskiej uznawany jest za demona i upadłego anioła, który przed swoim upadkiem należał do Chóru Tronów.

W kontekście okultystycznym, Adramelech pełni rolę Prezydenta Demonicznego Senatu, Kanclerza Piekieł oraz Kawaleru Orderu Muchy. Uznawany jest za ósmego z dziesięciu arcydemonów. Często przedstawiany jest z ludzką głową i torsem, a reszta jego ciała jest mułem lub pawiem. W dziele The History of Magic autorstwa Kurta Seligmanna ukazany jest w postaci konia, a w A Dictionary of the Bible (s. 26) autorstwa Philipa Schaffa opisany jako lamassu.

W dziele Raju utraconego autorstwa Johna Miltona, Adramelech został strącony przez Uriela i Rafała i określany jest mianem „idola Asyryjczyków”. Natomiast w Mesjadzie Klopstocka przedstawiony jest jako przeciwnik Boga, bardziej przebiegły, dumny i złośliwy niż Szatan.

W kulturze masowej

Postacie o imieniu Adramelech lub Adrammelech pojawiają się w różnych mediach, takich jak gra Final Fantasy XII, Castlevania: Circle of the Moon, w książce Umberta Eco Imię róży (gdzie wspomina go Remigiusz z Varagine), powieści fantasy Mai Kossakowskiej Siewca Wiatru: Żarna niebios, oraz w horrorze Grahama Mastertona Demony Normandii.

Przypisy

Bibliografia

Gustav Davidson: Słownik aniołów w tym aniołów upadłych. Poznań: Zysk i S-ka, 1998, s. 8-9. ISBN 83-7150-337-7.

Collin de Plancy: Słownik wiedzy tajemnej. Warszawa-Kraków: Oficyna Wydawnicza POLCZEK Polskiego Czerwonego Krzyża, 1993, s. 10. ISBN 83-85272-11-9.