Adrafinil

Adrafinil – opis i działanie

Adrafinil to organiczny związek chemiczny, który działa jako prolek. W organizmie, szczególnie w wątrobie, jest metabolizowany do biologicznie aktywnego modafinilu. Ten związek ma wyraźne działanie, które wspomaga utrzymanie stanu czuwania oraz zmniejsza uczucie senności, co klasyfikuje go jako jeden z nootropów, a ściślej mówiąc, jako eugeroik. Dodatkowo, adrafinil wykazuje stosunkowo łagodne działanie stymulujące oraz pewne, niewielkie właściwości przeciwdepresyjne.

Adrafinil był stosowany w terapii narkolepsji oraz jako środek pobudzający. Przyjmuje się, że efekty kliniczne jego zastosowania są wynikiem działania agonistycznego na receptory α1-adrenergiczne. Istnieją także przypuszczenia, że adrafinil zwiększa uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak glutaminian i kwas γ-aminomasłowy.

Do potencjalnych działań niepożądanych adrafinilu zalicza się zaburzenia ruchowe, w tym dyskinezy w okolicy głowy i twarzy. Ponadto, adrafinil jest uważany za substancję, która może prowadzić do uzależnienia.

Przypisy