Adoracja Dzieciątka (obraz Lorenza Lotta)

Adoracja Dzieciątka

Obraz Adoracja Dzieciątka, stworzony przez Lorenza Lotta około 1508 roku, wykonany został na desce topolowej w technice tempery. Obecnie jest częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i można go zobaczyć w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Jest to jeden z najcenniejszych dzieł renesansowych w Polsce.

Historia

W XVII wieku obraz znajdował się w kolekcji Gaspara de Haro y Guzmana (1629–1687), ambasadora Hiszpanii w Rzymie oraz wicekróla Neapolu, który był jednym z czołowych kolekcjonerów swoich czasów. Na rewersie obrazu znajduje się jego znak kolekcjonerski. W roku 1804 dzieło zostało nabyte w Neapolu za 100 dukatów przez hrabiego Jana Feliksa Tarnowskiego. Po trzydziestu latach obraz został podarowany jego siostrzeńcowi, kanonikowi kapituły krakowskiej ks. Janowi Karolowi Scipio del Campo. Na początku XX wieku obraz kupił hrabia Zygmunt Pusłowski. Kolejnym właścicielem był Xawery Pusłowski, który zapisał Adorację Dzieciątka swojemu chrzestnemu, Marekowi Rostworowskiemu. W 1971 roku Rostworowski sprzedał dzieło Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Obraz Adoracja Dzieciątka został uwzględniony w monografii Lorenza Lotta, opublikowanej w 1901 roku przez znanego znawcę malarstwa renesansowego Bernarda Berensona.

W latach 1997–1998 obraz został wypożyczony na monograficzną wystawę Lorenzo Lotto. Rediscovered master of the Renaissance, która miała miejsce w Waszyngtonie, Bergamo oraz Paryżu.

Przypisy

Bibliografia

Anna Grochowska-Angelus, „Adoracja Dzieciątka” Lorenza Lotta ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w: K. Zielińska-Melkowska, S. Dudzik (red.), Malarstwo weneckie 1500-1750. Materiały z sesji naukowej w Toruniu 26-27 XI 1999, Toruń 2001.