Adoracja Chrystusa

„Adoracja Chrystusa” – instalacja stworzona przez polskiego artystę współczesnego Jacka Markiewicza, powstała w ramach tzw. sztuki krytycznej i przybrała formę filmu wideo.

Historia

Instalacja została zrealizowana w 1992 roku i była prezentowana m.in. podczas otwarcia Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Film stanowił część pracy dyplomowej autorstwa Jacka Markiewicza (ur. 1964), obronionej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1993 roku, pod opieką prof. Grzegorza Kowalskiego.

Od 7 września 2013 roku praca była wystawiana na ekspozycji „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Treść

W filmie przedstawiony jest artysta leżący nago na podłodze pokrytej plastikową folią, obok średniowiecznego krucyfiksu z Muzeum Narodowego w Warszawie. W trakcie nagrania artysta ociera się oraz pieści figurę Chrystusa, dotykając jej genitaliami.

Autor pracy wyjaśnia, że motywacją do jej stworzenia była potrzeba ujawnienia tego, co nie jest Bogiem. Uważa, że ludzie modlą się w kościołach do rzeźb, które nie są prawdziwymi bogami, a on poprzez swoją pracę i kontrowersyjne gesty adoruje rzeczywistego Boga.

Promotor pracy, prof. Grzegorz Kowalski, ocenił ją w następujący sposób:

Krytyka

Prezentacja instalacji na wystawie „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej w 2013 roku, wywołała liczne kontrowersje i protesty. Wśród krytyków znalazł się poseł Andrzej Jaworski (PiS), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, który nazwał autora „pseudoartystą z niepoukładanym życiem seksualnym”.

Posłowie PiS, Anna Sobecka oraz Stanisław Pięta, a także były poseł Ryszard Nowak, złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego, dotyczącego obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie świętości, jaką jest figura Jezusa Chrystusa. Na początku listopada odbył się protest przeciwko prezentacji „Adoracji Chrystusa” przed Centrum Sztuki Współczesnej, w którym brało udział około 100 osób, w tym posłanka Anna Sobecka, a wydarzenie transmitowane było przez TV Trwam.

Krytyczne stanowisko w sprawie wystawy zajął również przedstawiciel duchowieństwa, w tym przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, bp włocławski Wiesław Mering oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, którzy stwierdzili, że „sprofanowany został Krzyż, symbol Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan oraz ogólnoludzki symbol godności człowieka”.

Od 12 do 14 listopada miały miejsce modlitewne protesty członków Krucjaty Różańcowej, podczas których 14 listopada doszło do włączenia alarmu przeciwpożarowego i ewakuacji Centrum Sztuki Współczesnej. W trakcie zamieszania nieznany sprawca spryskał sprayem projektor, z którego wyświetlano film, oraz pomalował czerwoną farbą ścianę, na którą rzutowany był obraz. Policja zatrzymała jedną osobę.

W swoim oświadczeniu z dnia 27 listopada 2013 r. przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP, imam dr Ali Abi Issa, wyraził protest przeciwko obrazie uczuć religijnych związanym z prowokacyjnymi działaniami artystycznymi i prezentacją „Adoracji Chrystusa”, solidaryzując się z chrześcijanami.

28 listopada 2013 r. rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Przemysław Nowak, ogłosił wszczęcie dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych na podstawie art. 196 Kodeksu Karnego w związku z prezentacją filmu „Adoracja Chrystusa” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Zobacz też

Piss Christ

Przypisy

Bibliografia

Sylwetka i twórczość Jacka Markiewicza w serwisie culture.pl (stan na 14.11.2013)