Adonis (Białoruś)

Adonis – historyczny zaścianek

Adonis to niegdyś niewielka osada, której tereny obecnie znajdują się na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie brasławskim, w sielsowiecie Opsa.

W okresie zaborów osada ta wchodziła w skład Imperium Rosyjskiego.

W latach 1921–1939 Adonis leżał w Polsce, w województwie nowogródzkim (od 1926 roku w województwie wileńskim), w powiecie dziśnieńskim (od 1926 w powiecie brasławskim), w gminie Bohiń.

Zgodnie z Powszechnym Spisem Ludności z 1921 roku, w miejscowości mieszkało 9 osób, wszystkie wyznania prawosławnego, które zadeklarowały białoruską przynależność narodową. Na terenie osady znajdowały się 3 budynki mieszkalne. W 1931 roku w 2 domach zamieszkiwało 5 osób.

Miejscowość ta była częścią parafii prawosławnej w Zamoszach. W 1933 roku podlegała Sądowi Grodzkiemu w Opsie oraz Sądowi Okręgowemu w Wilnie; właściwy urząd pocztowy znajdował się w miejscowości Bohiń.

Po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, Adonis znalazł się pod okupacją sowiecką. Od czerwca 1941 roku był pod okupacją niemiecką. W 1944 roku miejscowość została ponownie zajęta przez wojska sowieckie i włączona do obwodu grodzieńskiego Białoruskiej SRR.

Od 1991 roku Adonis znajduje się w granicach niepodległej Białorusi.

Przypisy