Adonea

Adonea

Adonea to rodzaj pająków należących do rodziny poskoczowatych, który obejmuje trzy znane gatunki.

Morfologia

Karapaks Adonea ma część głowową, która jest dłuższa niż szersza oraz silnie wyniesiona. U samców wyróżnia się ona na tle prawie całej rodziny (z wyjątkiem Paradonea splendens), ponieważ w widoku bocznym zwisa ona tyłem nad przednią częścią tułowiową. W widoku grzbietowym zarys głowowej części karapaksu samca jest niemal trójkątny z zaokrąglonym tyłem, co odróżnia go od trapezowatego kształtu u P. splendens. Samice mają niemal pionową tylną krawędź głowowej części karapaksu oraz stosunkowo duże oczy tylno-środkowe, które są ponad dwukrotnie większe od oczu przednio-środkowych. Boki kapturka nadustkowego schodzą się pod wyraźnie ostrym kątem. Szczękoczułki samca charakteryzują się dośrodkowymi powierzchniami. Płytka płciowa samicy jest ponad dwukrotnie szersza niż jej długość i wyróżnia się obecnością łysego płata środkowego pomiędzy otworami kopulacyjnymi.

Biologia i ekologia

Pająki z rodzaju Adonea zasiedlają głównie tereny pustynne z obecnością niskich krzewów, często w uedy. Wykopują pojedyncze norki, które są wyściełane przędzą i mają pionową lub ukośną orientację, zazwyczaj umieszczone przy krawędziach kamieni. U wylotu norki tworzą z przędzy klapkę, która jest następnie maskowana fragmentami podłoża i resztkami pokarmu. Od brzegów klapki promieniście rozchodzą się nici sygnałowe.

Samce osiągają dojrzałość w drugim lub trzecim roku życia, podczas gdy samice dojrzewają w trzecim lub czwartym roku życia.

Ofiarami tych pająków padają różne epigeiczne stawonogi, a największy udział w ich diecie stanowią chrząszcze z rodziny czarnuchowatych.

Rozprzestrzenienie

Rodzaj Adonea jest palearktyczny i znany z obszarów Półwyspu Iberyjskiego, Grecji, Lewantu oraz Afryki Północnej.

Taksonomia

Rodzaj ten został wprowadzony w 1873 roku przez Eugène’a Simona. W 1967 roku Pekka Lehtinen zsynonimizował Storkaniella z Adonea, a także zsynonimizował gatunki typowe obu tych taksonów. W 1968 roku Reginald Frederick Lawrence wydzielił kilka gatunków do nowego rodzaju Paradonea. Zgodnie z wynikami analizy molekularnej filogenezy przeprowadzonej przez Jeremiego A. Millera i innych w 2012 roku, Adonea zajmuje pozycję siostrzaną względem rodzaju Eresus, tworząc klad siostrzany dla grupy obejmującej rodzaje Loureedia i Dorceus.

W obrębie tego rodzaju wyróżnia się trzy opisane gatunki:

  • Adonea algarvensis Wunderlich, 2017
  • Adonea algerica (El-Hennawy, 2004)
  • Adonea fimbriata Simon, 1873

Zgodnie z publikacją Jeremiego A. Millera i innych z 2012 roku, gatunek A. algerica może wymagać synonimizacji z A. fimbriata.

Przypisy