Adolph Gottlieb

Adolph Gottlieb

Adolph Gottlieb (ur. 14 marca 1903 w Nowym Jorku, zm. 4 marca 1974, tamże) był amerykańskim malarzem, który reprezentował ekspresjonizm abstrakcyjny.

Życiorys

Urodził się w Nowym Jorku, gdzie również studiował, m.in. pod okiem Johna Sloana, a także w Paryżu.

W 1935 roku był jednym z założycieli grupy The Ten (Dziesiątka), która skupiała się na malarstwie abstrakcyjnym i ekspresjonistycznym. W następnym roku, dzięki organizacji Works Progress Administration, która zajmowała się zatrudnianiem bezrobotnych, zaangażował się w Federal Art Project (projekt mający na celu tworzenie sztuki publicznej przez bezrobotnych artystów, w tym plakatów, malowideł ściennych i obrazów zdobiących przestrzenie publiczne). W ramach tego projektu zajmował się malarstwem sztalugowym.

W 1939 roku zdobył krajowy konkurs na malowidło ścienne, które miało ozdobić budynek poczty w Yerrington w stanie Nevada. Dwa lata później rozpoczął pracę nad cyklem „Piktogramy”. Pierwszy obraz z tego cyklu został zaprezentowany w 1942 roku na drugiej dorocznej wystawie Federacji Malarzy i Rzeźbiarzy Nowoczesnych w galerii Wildenstein w Nowym Jorku. Jego pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w Artists Gallery w Nowym Jorku 28 grudnia tego samego roku.

W 1943 roku Gottlieb, wraz z innymi malarzami abstrakcyjnymi, takimi jak Mark Rothko, John Graham i George Constant, założył stowarzyszenie New York Artist Painters. Wspólnie z Rothko napisał list – manifest twórczy abstrakcyjnych ekspresjonistów, który został opublikowany 13 czerwca w New York Times.

W 1944 roku objął stanowisko prezesa Federacji Malarzy i Rzeźbiarzy Nowoczesnych, które pełnił do następnego roku. W 1945 roku Muzeum Guggenheima nabyło 11 obrazów oraz jeden gwasz Gottlieba.

W kolejnych latach prace Gottlieba były regularnie wystawiane, zarówno w Nowym Jorku, jak i w Paryżu. Otrzymywał również liczne nagrody za swoje osiągnięcia artystyczne.

W 1966 roku w wyniku pożaru jego studio zostało całkowicie zniszczone. W 1970 roku, po wylewie, doświadczył lewostronnego paraliżu i został zmuszony do korzystania z wózka inwalidzkiego, jednak kontynuował malowanie. Zmarł w Nowym Jorku.

Linki zewnętrzne

Sylwetka w anglojęzycznej encyklopedii sztuki