Adolph Franz Friedrich Ludwig Knigge
Adolph Franz Friedrich Ludwig Knigge (urodzony 16 października 1752 w Bredenbeck, niedaleko Hanoweru, zmarły 6 maja 1796 w Bremie) był niemieckim arystokratą, pisarzem oraz postacią epoki Oświecenia, tytułowanym baronem (niem. Freiherr). Jego największą sławę przyniosła książka: Über den Umgang mit Menschen (O obchodzeniu się z ludźmi). Dziś w Niemczech jego nazwisko jest synonimem zasad savoir-vivre’u, a „Knigge” oznacza „podręcznik dobrego zachowania”. Knigge był także kompozytorem.
Życiorys
Pochodzenie, młodość i wykształcenie
Knigge pochodził z bardzo starej rodziny baronów, którzy nie używali przedrostka „von”. W 1338 roku rycerz Hermann von Knigge otrzymał zamek w Bredenbeck, który spłonął w 1550 roku, ale szybko został odbudowany. Adolph Knigge dorastał w Bredenbeck. Jego matka zmarła, gdy miał 11 lat, a ojciec, gdy miał 14. Po ich śmierci odziedziczył dług wynoszący 130 000 talarów, jednak wierzyciele przyznali mu roczną pensję w wysokości 500 talarów. W wieku 14 lat udał się do Elektoratu Hanoweru, aby studiować prawo, a w latach 1769–1772 studiował prawo i kameralizm w Getyndze.
Zawód
W 1771 roku landgraf państwa Hesja-Kassel, Fryderyk II, uczynił go paziem (Hofjunker) oraz asesorem Kamery Wojny i Domen (Kriegs- und Domänenkammer) w Kassel. Szybko jednak stracił to stanowisko z powodu „licznych niedopatrzeń urzędniczych”. W 1773 roku żona landgrafa, Maria Hanowerska, zaaranżowała jego małżeństwo z Henriette von Baumbach, damą dworu. Adolph Knigge w 1774 roku przeprowadził się z nią oraz z urodzoną córką Philippine Auguste do dóbr Baumbach w Nentershausen (Hesja).
W 1776 roku książę Carl August von Sachsen-Weimar przyjął go na swojego dworzanina. Praca ta okazała się jednak trudna dla Kniggego, który cenił sobie wolność. W powieści satyrycznej Geschichte Peter Clausens, napisanej w 1785 roku, opisał niekorzystne aspekty życia dworzanina.
Od 1780 roku Knigge mieszkał we Frankfurcie nad Menem, gdzie nawiązał współpracę z masonami. W 1783 roku przeniósł się do Heidelbergu, a następnie znów do Hanoweru, aby zadbać o swoje dobra. Od 1790 roku mieszkał w Bremie, gdzie z powodu biedy wstąpił do brytyjsko-hanowerskiej służby jako oberhauptmann (kapitan, urzędnik administracji). W 1795 roku jego zdrowie pogorszyło się z powodu kamicy żółciowej, a zmarł w 1796 roku. Jego posiadłość jest wciąż w rękach rodu.
Masoneria
Knigge był członkiem loży Zum gekrönten Löwen (pod koronowanym lwem) od 1773 roku. W Hanau przystąpił do loży Wilhelmine Caroline. Jako Eques a cygno korespondował z wielkim mistrzem oraz z szefem różokrzyżowców. Wiele podróżował, pomagając organizacji, odwiedzając Brunszwik, Wolfenbüttel i Wilhelmsbad. Jako Philo dołączył do Iluminatów Adama Weishaupta.
Knigge miał na celu rozwój sieci loży iluminackiej na północy Niemiec, co udało mu się, zdobywając około 500 członków, w tym wielu szlachciców i intelektualistów, takich jak Johann Christoph Bode i Johann Wolfgang Goethe. W 1784 roku Adam Weishaupt zwolnił Kniggego, który następnie zaczął współformować klub Eklektisches Bund. W 1795 roku opublikował „Manifest eines Patriotischen Bundes”. Po wybuchu rewolucji francuskiej jego działania budziły podejrzenia, a on sam był uważany za skrajnego demokratę i jakobina. W 1796 roku wiedeńska Geheimpolizei wysłała do niego sfałszowany list, mając nadzieję, że zatrzyma go to od wspierania rewolucji.
Podręcznik dobrego wychowania
W 1788 roku powstało jego najważniejsze dzieło Über den Umgang mit Menschen (dziś często nazywane po prostu „Knigge”). Było to coś więcej niż zwykły podręcznik dobrego wychowania; zawierało studium ludzkich charakterów i zalecało uwzględnianie różnic, takich jak wykształcenie, charakter i wiek, w relacjach międzyludzkich, co czyniło je pracą niemal socjologiczną.
Jego potomek, baron Moritz Knigge, w 2004 roku wydał unowocześnioną wersję dzieła przodka pod tytułem Spielregeln. Wie wir miteinander umgehen sollten.
Dzieła
- Allgemeines System für das Volk. Zur Grundlage aller Erkenntnisse für Menschen aus allen Nationen, Ständen und Religionen in einem Auszuge heraus gegeben. Nicosia. 1873, [powstało w 1778]
- Der Roman meines Lebens, 1781–1887, 4 t.
- Geschichte Peter Clausens, 1783–1785, 3 t.
- Über den Umgang mit Menschen, 1788
- Geschichte des armen Herrn von Mildenburg, 1789
- Benjamin Noldmann’s Geschichte der Aufklärung in Abyssinien, oder Nachricht von seinem und seines Herrn Vetters Aufenthalte an dem Hofe des grossen Negus, oder Priesters Johannes. Getynga 1791, 2 t. gutenberg.spiegel.de.
- Des seligen Herrn Etatsrats Samuel Konrad von Schafskopf hinterlassene Papiere. 1792
- Die Reise nach Braunschweig. 1792
- Josephs von Wurmbrand, Kaiserlich abyssinischen Ex-Ministers, jezzigen Notarii caesarii publici in der Reichsstadt Bopfingen, politisches Glaubensbekenntniss, mit Hinsicht auf die französische Revolution und deren Folgen. Frankfurt und Leipzig 1792
- Reise nach Fritzlar im Sommer 1794. 1795
Dzieła muzyczne
- Konzert für Fagott, Streicher und Basso continuo F-dur, 1776;
- Sechs Sonaten für Klavier, 1781;
- Dwa klawiszowe utwory:
- Der stille Abend kömmt herbei
- Ergreift das Werk, ihr guten Kinder, 1785/86
Przypisy
Bibliografia
- Karl-Heinz Göttert: Knigge oder: Von den Illusionen des anständigen Lebens. dtv, Monachium 1995, ISBN 3-423-04672-4.
- Ingo Hermann: Knigge. Eine Biografie. Propyläen, Berlin 2007, ISBN 978-3-549-07260-8.
- Peter Kaeding: Adolph von Knigge. Begegnungen mit einem freien Herrn. Verlagsanstalt Union Berlin.
- Knigges Werke. Eine Bibliographie der gedruckten Schriften, Kompositionen und Briefe Adolphs, Freyherrn Knigge und seiner Tochter Philippine von Reden, geb. Freiin Knigge. Mit einem Anhang: Sekundärliteratur, zusammengestellt von Ernst August Freiherr Knigge. Wallstein, Getynga 1996, ISBN 3-89244-229-0.
- Michael Schlott (Hrsg.): Wirkungen und Wertungen. Adolph Freiherr Knigge im Urteil der Nachwelt (1796-1994). Eine Dokumentensammlung. (= Das Knigge-Archiv; Band 1). Wallstein, Getynga 1998, ISBN 3-89244-287-8.
Linki zewnętrzne
- Adolph Franz Friedrich Ludwig Knigge – twórczość tego autora dostępna w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
- mit Biographie, geschrieben von Alexander Freiherr Knigge. knigge.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-12)].
- Über den Umgang mit Menschen
- Biografia
- Hörfunkmanuskripte über den „Freien Herrn Knigge”
- Business Knigge Seminare
- Dzieła Adolpha von Knigge w bibliotece Polona