Adolfo Nicolás Pachón SJ
Adolfo Nicolás Pachón SJ (ur. 29 kwietnia 1936 w Villamuriel de Cerrato, zm. 20 maja 2020 w Tokio) był hiszpańskim duchownym oraz przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego. Został wybrany na generała jezuitów 19 stycznia 2008 roku, jako następca Petera Hansa Kolvenbacha, podczas 35. Kongregacji Generalnej, która miała miejsce od 5 stycznia 2008 w Rzymie. Był 30. następcą założyciela Towarzystwa Jezusowego, świętego Ignacego Loyoli.
Życie
Urodził się 29 kwietnia 1936 roku w Villamuriel de Cerrato w hiszpańskiej prowincji Palencia, jako trzeci z czterech braci. Początkowe nauki zdobywał w Escuela Apostólica Sant Josep, a następnie przeniósł się z rodziną do Madrytu, gdzie kontynuował edukację w jezuickim kolegium „Areneros”. W dniu 15 września 1953 roku wstąpił do jezuickiego nowicjatu w Aranjuez, w Prowincji Toledo w Hiszpanii. Po dwuletnich studiach uzyskał w 1960 roku licencjat z filozofii na Uniwersytecie Alcalá w Madrycie. Podobnie jak jego poprzednik, Pedro Arrupe, spędził niemal całe dorosłe życie w Azji, zwłaszcza w Japonii, z którą jezuici mają silne związki. W 1960 roku wyjechał do Japonii, aby poznać tamtejszą kulturę i język, a w latach 1964–1968 studiował teologię w Tokio.
Święcenia kapłańskie otrzymał w Tokio 17 marca 1967 roku. W latach 1968–1971 przebywał we Włoszech, gdzie studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1971 roku uzyskał magisterium z teologii, po czym powrócił do Japonii. W tym samym roku został profesorem teologii systematycznej w tokijskim jezuickim Sophia University, gdzie nauczał przez trzy dekady.
W latach 1978–1984 pełnił funkcję dyrektora East Asian Pastoral Institute przy Uniwersytecie Ateneo de Manila w Quezon City, a w latach 1991–1993 był rektorem scholastykatu w Tokio. Od 1993 do 1999 roku pełnił rolę prowincjała Japonii. Następnie przez trzy lata zajmował się duszpasterstwem wśród ubogich imigrantów w Tokio. W 1998 roku wsparł biskupów azjatyckich, którzy domagali się większej autonomii lokalnych kościołów w tym regionie. W 2004 roku powrócił na Filipiny, a w latach 2004–2007 był moderatorem całej Konferencji Prowincjałów Azji Wschodniej i Oceanii. Podobnie jak jego dwaj poprzednicy, był poliglotą, znającym języki: hiszpański, japoński, angielski, francuski i włoski.
20 stycznia 2008 roku, podczas homilii na Mszy dziękczynnej związanej z jego wyborem, ojciec generał odniósł się do Księgi Izajasza, poruszając kwestie misji chrześcijan w świecie oraz ich służebnego charakteru i ubóstwa w misjach między narodami.
W latach 2012–2013 był wiceprzewodniczącym Unii Wyższych Przełożonych, a w latach 2013–2015 przewodniczącym tej samej Unii.
W maju 2014 roku poinformował członków Towarzystwa Jezusowego, że – za wiedzą i przyzwoleniem papieża Franciszka – planuje ustąpić z pozycji w 2016 roku, kiedy osiągnie 80 lat. XXXVI Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego, która odbyła się 14 października 2016 roku, wybrała nowym generałem zakonu Arturo Sosę Abascala.
Okoliczności wyboru
Adolfo Nicolás został wybrany po rezygnacji ojca Petera Hansa Kolvenbacha z funkcji generała zakonu, za zgodą papieża Benedykta XVI. Obradująca w rzymskiej kurii generalnej 35. Kongregacja Generalna jezuitów, oprócz wyboru nowego przywódcy, zajęła się również oceną aktualnej sytuacji zakonu oraz wytyczeniem kierunków na przyszłość. W przeciwieństwie do konklawe, kongregacje generalne jezuitów często trwają jeszcze kilka miesięcy po dokonaniu wyboru. Wybory generała miały charakter tajny; 217 elektorów z całego świata spędziło 4 dni w odosobnieniu, skupieniu i całkowitym milczeniu, a sama elekcja przebiegła poprzez murmuratio (łac. „mruczenie”). Wśród elektorów znajdowało się trzech Polaków z obu polskich prowincji Zakonu – ojcowie: Krzysztof Dyrek, Dariusz Kowalczyk, Tomasz Kot, Leszek Mądrzyk, Tadeusz Hajduk, Jerzy Sermak oraz Adam Żak (jako asystent). Wybór dokonano 19 stycznia 2008 roku przed godziną 12; poprzedził go list papieża Benedykta XVI z dnia 18 stycznia, podkreślający szczególną wagę czwartego ślubu składanego przez jezuitów. Tradycją jest również to, że jako pierwszy o wyborze dowiedział się papież. Z informacji agencji wynika, że ojciec Nicolás został wybrany w drugim głosowaniu. Nowy generał został przyjęty przez papieża po raz pierwszy 21 lutego.
Wybór ojca Adolfo Nicolása był porównywany z wyborem ojca Pedro Arrupe, ze względu na podobieństwa w biografii. Dominikanin Paweł Jarociński, korespondent KAI w Japonii, ocenił ten wybór jako szczególną łaskę Bożą dla Azji Południowo-Wschodniej.
Publikacje książkowe
- Teología del progreso. Génesis y desarrollo en los teólogos católicos contemporáneos, Sígueme, Salamanca 1972.
- Horizonte de la esperanza. La vida religiosa hoy, Ediciones Sígueme, Salamanca 1978, ISBN 84-301-0741-X.
Bibliografia
- Katolicka agencja informacyjna
- Reuters
Przypisy
Linki zewnętrzne
Rozmowa z ks. Dariuszem Kowalczykiem SJ, jednym z polskich elektorów, w Radiu Watykańskim. oecumene.radiovaticana.org [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-24)].
Los jesuitas eligen a un español alejado de Ratzinger – artykuł w „El País” z 20 I 2008 (hiszp.).