Adolf Szponar
Adolf Szponar (urodzony 13 czerwca 1936 roku w Hodowicy, zmarł 18 marca 2018) był polskim geografem, który specjalizował się w fizjografii urbanistycznej, geografii fizycznej oraz paleogeografii czwartorzędu. Był również nauczycielem akademickim związanym z wrocławskimi uczelniami.
Życiorys
Urodził się w 1936 roku w Hodowicy, w pobliżu Lwowa. Po zakończeniu II wojny światowej, jego rodzina przeniosła się na Dolny Śląsk. W 1955 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Następnie rozpoczął studia geograficzne na Uniwersytecie Wrocławskim, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra w 1960 roku. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Zakładzie Geomorfologii w Instytucie Geografii na swojej uczelni. W 1970 roku obronił pracę doktorską na temat Etapów deglacjacji w strefie podgórskiej Sudetów, co pozwoliło mu uzyskać stopień naukowy doktora. W 1986 roku zdobył stopień doktora habilitowanego w dziedzinie geografii na podstawie rozprawy dotyczącej Chronostratygrafii i etapów deglacjacji strefy przedgórskiej Sudetów w okresie zlodowacenia środkowopolskiego.
W trakcie swojej kariery naukowej uczestniczył w wielu stażach i stypendiach, w tym na uniwersytetach w Pradze, Lipsku, Leningradzie, Moskwie oraz Wilnie. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2003 roku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim. 6 stycznia 2004 roku prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, nadał mu tytuł profesora nauk o Ziemi. W latach 1997-1999 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geograficznego ds. organizacji badań naukowych i współpracy z zagranicą. Oprócz pracy na Uniwersytecie Wrocławskim, wykładał również w Katedrze Turystyki i Rekreacji Wydziału Ekonomiczno-Menadżerskiego Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.
Jego głównym obszarem zainteresowań była geomorfologia oraz geografia fizyczna. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Na początku XXI wieku prowadził badania paleograficzne w Dolinie Odry oraz był zaangażowany w projekt „Woda dla Wrocławia” w latach 2000–2001.
Publikacje
- Etapy deglacjacji w strefie przedgórskiej na przykładzie przedpola Sudetów Środkowych, Wrocław 1974.
- Metody badań geografii fizycznej, Wrocław 1981.
- Chronostratygrafia i etapy deglacjacji strefy przedgórskiej Sudetów w okresie zlodowacenia środkowopolskiego, Wrocław 1986.
- Wybrane problemy czwartorzędu południowo-zachodniej Polski, Wrocław 1998.
- Fizjografia urbanistyczna, Warszawa 2003.
- Geologia i paleogeografia Wrocławia, Wrocław 2008.
Przypisy
Bibliografia
Prof. dr hab. Adolf Szponar, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-05-30].
Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 10, Nr 3 (96), marzec 2004, s. 27.