Adolf Strachow
Adolf Strachow (ros. Адо́льф Ио́сифович Стра́хов, właściwie Brasławski) urodził się 18 października 1896 roku w Jekatierinosławiu, a zmarł 3 stycznia 1979 w Charkowie. Był to radziecki grafik i rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego.
Strachow studiował pod okiem Josifa Mormone w Szkole Sztuk Plastycznych w Odessie, którą ukończył w 1915 roku.
W latach 1919–1922 pracował jako grafik w Charkowie, współpracując z gazetami takimi jak „Zwiezda”, „Donieckij kommunist” oraz „Sielskaja prawda”. Tworzył wówczas rysunki satyryczne. Zaprojektował również obelisk na grobie żołnierzy rewolucji oraz zbudował łuk triumfalny w Dniepropietrowsku.
Od 1921 roku zaczął tworzyć polityczne plakaty. Jego najbardziej znane dzieło to plakat z okazji Dnia Kobiet – 8 marca 1926 roku, który zawierał hasło „Wyzwolona kobieto – buduj socjalizm”.
Strachow zajmował się również grafiką książkową, ilustrując dzieła takich autorów jak Taras Szewczenko, Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj oraz Marek Twain.
W 1933 roku stworzył popiersie Tarasa Szewczenki, które doczekało się wielu reprodukcji.
W okresie II wojny światowej, od 1941 do 1945 roku, powrócił do projektowania plakatów propagandowych. Po wojnie skupił się na tworzeniu pomników, głównie w miastach Ukrainy.
Przypisy
Bibliografia
- Biografia (ros.)
- Biografia (ros.)
- Plakat na Dzień Kobiet. historydoc.edu.ru. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].