Adolf Sawicki

Adolf Sawicki (urodzony 2 października 1897 w Wyłudkach, zmarł ?) był polskim politykiem, działaczem ruchu ludowego oraz posłem na Sejm II i III kadencji II Rzeczypospolitej.

Życiorys

Przyszedł na świat w rodzinie chłopskiej, jako syn Konstantego i Walerii z Dąbrowskich. Miał rodzeństwo: braci Wiktora, Czesława, oraz siostry Leokadię i Henryka. Ukończył czteroklasową szkołę powszechną w Janowie. W trakcie dorastania pomagał rodzicom w gospodarstwie, jednocześnie ucząc się zawodu cieśli, stolarza i kowala. W latach 1918–1921 ochotniczo służył w Wojsku Polskim, w 42. Pułku Piechoty, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu służby wojskowej skupił się na rolnictwie i stolarstwie, zakładając w miejscowościach takich jak Wyłudki, Wyłudy, Rykaczewo, Zabrodzie i Laskowszczyzna Kółko Rolnicze, a później Spółdzielnię Mleczarską w Romaszkówce. W 1927 roku został wybrany do Rady Gminy, a następnie pełnił funkcję wójta gminy Korycin w latach 1927–1929, a także był członkiem sejmiku oraz wydziału powiatowego w Sokółce. W okresie międzywojennym był posłem na Sejm II i III kadencji oraz prominentnym działaczem chłopskim. Założył Obóz Rolników, a w 1928 roku zdobył mandat poselski w okręgu nr 5. Następnie przystąpił do Stronnictwa Chłopskiego, gdzie w latach 1928–1929 zasiadał w Zarządzie Głównym i Radzie Naczelnej. W 1930 roku został uwięziony w Brześciu i był jednym z oskarżonych w procesie brzeskim (1931–1932), jednak został uniewinniony. W tym samym roku ponownie uzyskał mandat poselski, tym razem z listy Stronnictwa Chłopskiego. Od 1931 roku był zastępcą członka Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego, a w latach 1933–1935 był członkiem Rady Naczelnej SL.

W 1935 roku, nie zgadzając się na decyzję o bojkocie wyborów, opuścił Stronnictwo Chłopskie. W późniejszym czasie zaangażował się w tworzenie prorządowych organizacji chłopskich. Działał w organizacji Kadra Działaczy Chłopskich, a także był członkiem Komitetu Wykonawczego byłych działaczy Stronnictwa Chłopskiego, z którym w lutym 1937 roku wstąpił do OZN. Był jednym z wydawców tygodnika „Chłopski Sztandar” oraz autorem wielu artykułów dotyczących zagadnień społeczno-politycznych i lokalnych.

Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez NKWD 9 października 1939 roku w Białymstoku. Istnieją przypuszczenia, że został zamordowany zaraz po aresztowaniu. Od 10 lipca 1924 roku był żonaty z Amelią z Kozłowskich, z którą doczekał się dwóch synów: Eryka (1927–1942) oraz Leopolda (1929–2001).

Upamiętnienie

W 2000 roku na budynku Urzędu Gminy w Korycinie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Sawickiemu.

Przypisy