Adolf Philipp (ur. 13 sierpnia 1943 w Ziemetshausen, zm. 5 maja 1964 w Berlinie) był mieszkańcem Berlina Zachodniego, który został zastrzelony przez żołnierza wojsk granicznych NRD, co sprawiło, że został zaliczony do ofiar śmiertelnych Muru Berlińskiego.
Życiorys
Adolf Philipp przyszedł na świat i wychowywał się z trojgiem rodzeństwa w bawarskim Ziemetshausen. Po zakończeniu nauki w szkole rozpoczął praktykę w zakładzie swojego ojca, ucząc się zawodu technika radiowo-telewizyjnego. Aby uniknąć służby wojskowej, w sierpniu 1963 roku przeprowadził się do zachodnioberlińskiej dzielnicy Schöneberg, gdzie wynajął umeblowany pokój przy ulicy Kurfürstendamm. Na początku swojego pobytu w Berlinie uczestniczył w różnych imprezach kulturalnych i targach. Zainteresowanie wzbudzały w nim również umocnienia graniczne przy murze dzielącym miasto. Często jeździł rowerem wzdłuż pasa granicznego, wielokrotnie odwiedzając tzw. ziemię niczyją. Nawiązał także kontakty z aktywistami, którzy wspierali uciekinierów. W rozmowach z rodziną i przyjaciółmi wyrażał swoje niezadowolenie związane z restrykcjami granicznymi. Z zapisków znalezionych przez policję w jego mieszkaniu wynika, że planował przeprowadzenie nieokreślonej akcji w związku z tymi okolicznościami.
Okoliczności śmierci
Wieczorem 4 maja 1964 roku, uzbrojony w pistolet gazowy, udał się na rowerze do umocnień granicznych w dzielnicy Spandau. Jego ślady zostały zauważone przez dwóch wartowników, którzy poszli do ziemianki, aby złożyć meldunek. W tym momencie doszło do spotkania z Philippem, który zagroził im swoim pistoletem, co skłoniło jednego z żołnierzy do otwarcia ognia. Adolf Philipp został trafiony i zmarł na miejscu.
Państwowa agencja informacyjna NRD, ADN, ogłosiła następnego dnia, że mieszkaniec Berlina Zachodniego dokonał napadu na żołnierza wojsk granicznych w rejonie Staaken, w wyniku czego napastnik został zastrzelony. Informacji tej nie udało się natychmiastowo zweryfikować w Berlinie Zachodnim z powodu braku danych o strzałach oraz stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń w pasie umocnień granicznych. Ciało Adolfa Philippa zostało przekazane Berlinowi Zachodniemu 6 maja, a przyczyna śmierci została ustalona. Jego pogrzeb odbył się 11 maja 1964 roku w miejscu jego urodzenia, przy dużym zainteresowaniu mediów. Ku jego pamięci, 13 sierpnia 1964 roku, z okazji trzeciej rocznicy wybudowania muru, na wniosek urzędu dzielnicowego w Spandau wzniesiono drewniany krzyż pamięci, który stanął w miejscu odnalezienia roweru ofiary, niedaleko umocnień przy ulicy Oberjägerweg.
Po zjednoczeniu Niemiec, na wniosek prokuratury państwowej w Berlinie, wszczęto postępowanie przeciwko żołnierzom uczestniczącym w tym zdarzeniu. Śledztwo wykazało, że nie zdawali oni sobie sprawy z tego, że broń posiadana przez Philippa nie była bronią ostrą, co oznaczało, że ich reakcja spełniała kryteria obrony koniecznej.
Przypisy
Linki zewnętrzne