Adolf Lampe
Adolf Lampe (urodzony 8 kwietnia 1897 we Frankfurcie nad Menem, zmarły 9 lutego 1948 w Reinhausen) był niemieckim ekonomistą działającym w XX wieku. Pochodził z bogatej rodziny kupieckiej. Wziął udział w I wojnie światowej, a po jej zakończeniu służył w paramilitarnym, nacjonalistycznym oddziale Freikorps Feldmarschall Hindenburg. Już jesienią 1919 roku rozpoczął studia ekonomiczne we Frankfurcie nad Menem, a następnie przeniósł się na uniwersytet w Monachium.
W 1925 roku poślubił Gertrud, córkę Georga Schmitta, który był właścicielem winnic w Nierstein.
Działalność naukowa
Od początku swoich studiów uczył się pod okiem Adolfa Webera, zwolennika gospodarki rynkowej. W 1925 roku uzyskał habilitację i pozostał na uniwersytecie w Monachium. W następnym roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Albert-Ludwigs-Universität Freiburg we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie współpracował z Constantinem von Dietze oraz Walterem Euckenem, a od 1938 roku także z Dietrichem Bonhoefferem i Erwinem von Beckerath, opracowując zasady gospodarki rynkowej po wojnie.
Po nieudanym zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego. Po wojnie wznowił pracę na uniwersytecie we Fryburgu.
W 1946 roku został uwięziony przez Francuzów pod zarzutem opublikowania w 1938 roku książki na temat gospodarki zbrojeniowej (Allgemeine Wehrwirtschaftslehre).
W swojej działalności naukowej badał przekształcenia systemów gospodarczych oraz poszukiwał sposobów ich efektywnego kształtowania. Lampe łączył teorię z praktyką, co uwidacznia się w jego publikacji z 1927 roku zatytułowanej Roboty interwencyjne czy obniżka płac? (Notstandsarbeiten oder Lohnabbau?). Postulował, aby zamiast finansowania mało efektywnych robót publicznych, środki te przeznaczyć na rozwój przedsiębiorczości, co w połączeniu z obniżeniem stawek taryfowych miało przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy.
Publikacje (wybrane)
- Schumpeters System und die Ausgestaltung der Verteilungslehre, w: Finanzarchiv, 3. Folge
- Reine Theorie der Finanzreform, w: Finanzarchiv, Neue Folge 2, 1934
- Allgemeine Wehrwirtschaftslehre, Gustav Fischer, Jena 1938
- Umrisse einer Theorie der Wirtschaftspolitik, wydanie pośmiertne, w: Jahrbücher für Nationalökonomie und Statistik, tom 163, 1951, S. 82–145 i 189-213
- Umrisse einer Theorie des Handels, wydanie pośmiertne, wydawca Rudolf Rohling, Duncker & Humblot, Berlin 1958