Adolf Jorkasch-Koch (ur. 1823 w Brzeżanach, zm. 27 sierpnia 1902 we Lwowie) – c. k. urzędnik skarbowy.
Życiorys
Urodził się w 1823 roku w Brzeżanach. Jego rodzina miała pochodzenie niemieckie, jednak po osiedleniu się w Galicji zintegrowała się z lokalną społecznością i uznawała się za polską. 1 grudnia 1870 roku został odznaczony tytułem szlacheckim, a 3 lutego 1879 roku uzyskał tytuł barona (Freiherr).
W czasie zaboru austriackiego w 1844 roku rozpoczął pracę w służbie skarbowej. W ramach autonomii galicyjskiej pełnił funkcję c. k. wiceprezydenta krajowej dyrekcji skarbu od 6 kwietnia 1869 do 1891 roku. Równocześnie, w 1882 roku, był zastępcą przewodniczącego C. K. Komisji Krajowej Podatku Gruntowego we Lwowie. W 1891 roku, na własną prośbę, przeszedł na emeryturę, a następnie został galicyjskim członkiem Izby Panów Rady Państwa, gdzie pełnił mandat przez kilka kolejnych lat.
Był aktywnym członkiem Galicyjskiego Ogólnego Towarzystwa Ubezpieczeń we Lwowie, gdzie w lutym 1876 roku został wybrany przewodniczącym komisji kontrolującej. W 1882 roku zasiadał w wydziale Krajowego Stowarzyszenia Patriotycznej Pomocy Czerwonego Krzyża w Galicji. W 1895 roku był członkiem wydziału Krajowego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża Mężczyzn i Dam dla Galicji. Cieszył się dużym szacunkiem jako urzędnik skarbowy wśród polskiej społeczności w Galicji. Na przełomie XIX wieku przy c. k. Namiestnictwie powstała Fundacja Jubileuszowa im. Adolfa Jorkascha-Kocha, która udzielała wsparcia finansowego wdowom i sierotom po urzędnikach skarbowych, ustanowiona przez niego dzięki prawu do rozdawnictwa.
Ostatnie lata swojego życia spędzał w rodzinnym majątku w Stoku (powiat bóbrecki) oraz w Wiedniu. Jego żoną była Joanna z domu Kulczycka. Mieli czworo dzieci: Franciszkę (żonę Juliusza Bernaczka, radcy dworu w Najwyższym Trybunale w Wiedniu), Adolfa (1848-1909), Michała (1859-) oraz Augusta, wszyscy trzej byli c. k. urzędnikami, w tym dwaj pierwsi, podobnie jak ich ojciec, pełnili funkcje w administracji skarbowej.
Zmarł 27 sierpnia 1902 roku na zapalenie płuc podczas pobytu w Lwowie w Hotelu Europejskim. Został pochowany zgodnie ze swoją wolą na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie 29 sierpnia 1902 roku.
Odznaczenia
Order Korony Żelaznej II klasy (Austro-Węgry, przed 1882).
Komandor Orderu Leopolda (Austro-Węgry, przed 1895).
Kawaler Orderu Leopolda (Austro-Węgry, przed 1879).
Przypisy