Adolf Inatowicz-Łubiański (urodzony 9 stycznia 1892 roku w guberni chersońskiej, zmarł 14 marca 1971 roku w Warszawie) był polskim architektem oraz artystą malarzem.
Życiorys
Wychował się w rodzinie Witolda (zm. 1939) oraz Jadwigi z Draców (1871–1906). Po ukończeniu szkoły realnej w Mikołajowie, w 1909 roku udał się do Rygi, gdzie zakończył studia na Wydziale Architektury Politechniki. W trakcie nauki stał się członkiem korporacji akademickiej K! Arkonia (numer ewidencyjny 820). Po uzyskaniu dyplomu w 1916 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie studiował malarstwo pod okiem Konrada Krzyżanowskiego oraz Wincentego Drabika. Ukończył naukę w 1918 roku, a następnie wyruszył w podróż artystyczną do Francji, Grecji, Włoch, Egiptu oraz północnej Afryki.
Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zgłosił się do Wojska Polskiego jako ochotnik. Po zakończeniu konfliktu osiedlił się na stałe w Warszawie, gdzie jednocześnie angażował się w architekturę i malarstwo. Należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Grupy „Niezależnych” oraz Związku Przyjaciół Wielkiej Warszawy. Pełnił również funkcję prezesa Związku Filistrów Arkonii (w 1933 roku) oraz był członkiem warszawskiego Koła Architektów. Jego obrazy, malowane w technice tempery i akwareli, były prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Salonie Jesiennym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1922) oraz na Salonie Jesiennym i Zimowym w paryskim Grand Palais w 1928 roku. W jego twórczości malarskiej dominowały motywy architektoniczne, a także cykle poświęcone zespołowi pałacowemu w Wilanowie i zamkowi na Wawelu.
Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 58-1-8,9).
Wybrane realizacje architektoniczne w Warszawie
- Kamienica Bohdanowicza przy Alejach Ujazdowskich 9 (aktualnie nr 11, siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości)
- Kamienica przy ul. św. Teresy 2
- Kamienica w stylu art déco przy al. Szucha 2/4
- Dom Pod Skarabeuszami przy ul. Puławskiej 101
- „Dom Arkoński” przy ul. Wilczej 60
- Kamienica pracowników PKP (znana jako Dom Kolejowy) przy ul. Chmielnej 73b (róg ul. Żelaznej)
Ordery i odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi (przyznany 5 lipca 1939 roku)
Przypisy
Linki zewnętrzne
Archiwum Korporacyjne, Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich „K! Arkonia”