Adolf Gloc
Adolf Gloc (16 września 1907, Częstochowa – 10 października 1979, Łódź) był polskim duchownym luterańskim, który przez wiele lat pełnił rolę proboszcza w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.
Życiorys
Urodził się w Częstochowie, gdzie uczęszczał do ewangelickiej szkoły powszechnej, a następnie do gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, które ukończył w 1927 roku. Po zdaniu matury podjął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie nauki był aktywnym członkiem Koła Teologów Ewangelickich oraz Koła Studentów Ewangelików Filadelfia. Studia zakończył w styczniu 1933 roku, a w marcu tego samego roku został ordynowany na księdza przez biskupa Juliusza Burschego. Następnie rozpoczął pracę w Łodzi jako prefekt szkół powszechnych oraz w Organizacji Polaków Ewangelików, która później przekształciła się w Polską Parafię Ewangelicką, gdzie pełnił funkcję wikarego.
W 1938 roku został mianowany kapelanem pomocniczym przy DOK Łódź. Po wejściu wojsk niemieckich do Łodzi, w grudniu 1939 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu, z którego zwolniono go w połowie 1940 roku. Po uwolnieniu udał się do Częstochowy, wówczas znajdującej się w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie przebywał do zakończenia II wojny światowej. W lutym 1945 roku Tymczasowy Konsystorz Kościoła skierował go ponownie do Łodzi, gdzie objął stanowisko proboszcza-administratora parafii św. Jana oraz innych parafii w Aleksandrowie, Hucie Bardzińskiej, Konstantynowie, Poddębicach, Nowosolnej, Brzezinach, Turku, Zgierzu, Ozorkowie i Łęczycy. W latach 1945–1951 piastował funkcję Radcy w Tymczasowym Konsystorzu, a w latach 1950–1952 oraz 1966–1979 był konseniorem Diecezji Warszawskiej. W kwietniu 1952 roku został wybrany proboszczem parafii św. Mateusza, w której to funkcji pozostawał aż do swojej śmierci w 1979 roku.
Otrzymał liczne odznaczenia za działalność społeczno-charytatywną, w tym m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Medal 30-lecia Polski Ludowej.
Bibliografia
Historia Parafii św. Mateusza w Łodzi.
Linki zewnętrzne
Strona Parafii św. Mateusza. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-06)].