Adolf Gerszow
Adolf Gerszow (Gierszow, Gerschow) (ur. 1807, zm. 11 września 1860) był oficerem Królestwa Polskiego oraz administratorem „Rzeczypospolitej Sztabińskiej”.
Życiorys
Urodził się w 1807 roku w rodzinie Wilhelma i Zofii Grewnet. W 1824 roku ukończył Szkołę Kadetów, a następnie kontynuował naukę w Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów. Po jej ukończeniu w 1828 roku uzyskał stopień podporucznika. W trakcie powstania listopadowego pełnił funkcję adiutanta generała Paca, a w czerwcu 1831 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, po czym został internowany w Prusach.
Po zakończeniu powstania pracował jako inżynier w obwodzie stanisławowskim, w guberni augustowskiej oraz mazowieckiej. W 1850 roku opublikował pracę pt. „Poziomowanie topograficzne”, w której zaproponował wiele terminów technicznych używanych do dziś.
Był bliskim przyjacielem i towarzyszem broni Karola Brzozowskiego z czasów swojej służby wojskowej. Brzozowski mianował Gerszowa administratorem z szerokimi uprawnieniami w fundacji rolniczo-przemysłowej w Sztabinie, znanej jako „Rzeczpospolita Sztabińska”. Niestety, wybór ten okazał się błędny, ponieważ majątek szybko zaczął podupadać.
Adolf Gerszow był żonaty dwukrotnie: z Leopoldyną Seweryną Piętką oraz z Letycją Kotowską. Z pierwszego małżeństwa miał syna Edwarda, a z drugiego – Jana Adolfa. Zmarł 11 września 1860 roku, a jego miejsce pochówku znajduje się na cmentarzu parafialnym w Augustowie.
Przypisy
Bibliografia
Marcin Ochman: Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807–1831. prof. dr hab. Jarosław Czubaty (opiekun rozprawy doktorskiej). Warszawa: Uniwersytet Warszawski – Wydz. historyczny, 2017, s. 447–448. [dostęp 2021-02-06]. (pol.).