Adolf Frick (Fryck)
Adolf Frick (Fryck) urodził się w 1806 roku w Warszawie, a zmarł 30 października 1874 roku w Radomiu. Był to polski farmaceuta o niemieckim pochodzeniu, uznawany za specjalistę w dziedzinie farmakopei, a także aktywny działacz społeczny i filantrop. Frick był pierwszym właścicielem apteki zlokalizowanej przy radomskim Rynku, która przez wiele lat pozostawała w rękach rodziny Kasprzykowskich.
Życie osobiste
Frick, luteranin, był synem Jana Ludwika Frick oraz Luizy z d. Wilke. W 1842 roku w Warszawie ożenił się z luteranką Anną Józefą Ludwiką Hoene, córką zegarmistrza i radcy miejskiego Wilhelma, która przyszła na świat w 1815 roku w Lublinie.
Działalność zawodowa
Przybył do Radomia z Warszawy, gdzie zarządzał aptekami szpitali dla Żydów. Był założycielem znanej apteki, która mieściła się w kamienicy przy Rynku 12, obok gmachu dawnego Kolegium Pijarów. Uzyskał koncesję na jej prowadzenie w 1848 roku i kierował nią aż do swojej śmierci. W 1874 roku aptekę przejął jego syn, a później wnuk. Na przełomie XIX wieku zarządzał nią Henryk Kobyliński, a w 1903 roku nabył ją Julian Kasprzykowski. Po jego śmierci aptekę prowadził jego syn Edward.
Aktywność społeczna
W Radomiu Frick pełnił funkcję asesora farmacji przy Urzędzie Lekarskim guberni radomskiej. Angażował się w różne inicjatywy dobroczynne, był kuratorem Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności, członkiem zarządu Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego oraz opiekunem Domu Schronienia Starców. Od 1850 roku przez wiele lat był również członkiem kolegium kościelnego przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu, gdzie pełnił rolę kasjera i aktywnie uczestniczył w działalności gminy ewangelickiej. Nadzorował prace przy rozbudowie cmentarza ewangelickiego w latach 1857–1858, sadząc tam drzewa i krzewy na własny koszt, a także zapisał znaczne sumy dla zboru w swoim testamencie.
Inne osiągnięcia
W młodości współpracował z redakcją „Tygodnika lekarskiego”.
Śmierć
Adolf Frick zmarł w Radomiu w 1874 roku i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w tym mieście.
Przypisy