Adolf Frick

Adolf Frick

Adolf Frick (ur. 6 marca 1846 w Radomiu, zm. 20 czerwca 1891 w Lublinie) był polskim przemysłowcem, piwowarem oraz działaczem społecznym, który w trakcie swojej kariery zawodowej związał się z Lublinem, mając niemieckie korzenie.

Życiorys

Frick urodził się w Radomiu w rodzinie protestanckiej o niemieckim pochodzeniu. Po ukończeniu gimnazjum w Radomiu, podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Szkoły Głównej Warszawskiej.

Po zakończeniu nauki osiedlił się w Lublinie, gdzie z jego inicjatywy w 1884 roku powstała Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Lubelskich (dzisiaj w jej budynku mieści się Grand Hotel Lublinianka). Była to największa spółdzielnia oszczędnościowo-kredytowa w mieście, która obejmowała 40% obrotów kredytowych w Lublinie, oferując kredyty inwestycyjne i obrotowe dla przedsiębiorców.

Frick był również jednym z założycieli lubelskiej Resursy Kupieckiej (1881) oraz Towarzystwa Kredytowego miasta Lublina (1885), które zajmowało się udzielaniem kredytów hipotecznych (w latach 1885–1890 pełnił funkcję dyrektora tego Towarzystwa). Działał na rzecz utworzenia Państwowej Szkoły Realnej oraz wodociągów w Lublinie. Podczas wystawy rolniczo-przemysłowej w Warszawie w 1885 roku współfinansował budowę pawilonu, w którym prezentowany był przemysł lubelski.

W 1884 roku, z inicjatywy braci Adolfa i Juliusza Fricków, powstała w Lublinie spółka udziałowa „Teatr Lubelski”, która przyczyniła się do budowy gmachu teatru, wzniesionego w latach 1884–1886 (obecnie jest to siedziba Teatru im. Juliusza Osterwy).

Wraz z bratem Juliuszem prowadził w Lublinie browar parowy „A. i J. Frick”, który rozpoczął działalność w 1869 roku, produkując piwo bawarskie oraz porter. Po jego śmierci browar przeszedł w ręce braci Augusta Karola i Juliusza Rudolfa Vetterów i został włączony do ich przedsiębiorstwa (Browar Vetterów).

Adolf Frick zmarł w 1891 roku w Lublinie i został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Lipowej w tym mieście.

Przypisy