Adolf Fierla (urodzony w 1908 roku w Orłowej, zmarł 8 sierpnia 1967 roku w Londynie) był polskim poetą oraz pisarzem, który pochodził z regionu Zaolzia.
Życiorys
Fierla przyszedł na świat w 1908 roku w Orłowej w rodzinie górniczej wyznania ewangelickiego. Swoją edukację rozpoczął w Polskim Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego w Orłowej, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na kierunku slawistyka w Pradze. Po zakończeniu nauki pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach podstawowych na Zaolziu, a później w Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Orłowej.
W 1939 roku uciekł w obliczu nadciągającego frontu na wschód. Po powrocie do rodzinnego miasta w 1940 roku został aresztowany przez Niemców i deportowany do obozów koncentracyjnych KL Dachau oraz KL Mauthausen-Gusen. Po zwolnieniu z obozu pracował jako robotnik w Pietwałdzie, a w 1944 roku został wcielony do Wehrmachtu. W wyniku działań wojennych dostał się do niewoli we Francji, gdzie po zakończeniu II wojny światowej postanowił zostać na zachodzie. Początkowo uczył języka polskiego w liceum dla polskich dziewcząt w Porto San Giorgio we Włoszech, następnie w polskim gimnazjum we Francji, a od 1958 roku w Wielkiej Brytanii.
Fierla tworzył swoje utwory zarówno w języku polskim, jak i w dialekcie cieszyńskim. Jego twórczość koncentrowała się głównie na życiu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, szczególnie w rejonie Karwiny. W jego pracach można dostrzec liczne motywy religijne. Fierla zajmował się także tłumaczeniem dzieł czeskiego poety Jiřego Wolkera na język polski.
Jednym z typowych tematów jego twórczości była rzeczywistość, którą obserwował w kopalniach swojego regionu.
Twórczość
Przydrożne kwiaty (1928) – zbiór poezji,
Ondraszek (1930/1931) – nowela,
Cienie i blaski (1931) – zbiór poezji,
Hałdy i inne opowiadania górnicze (1931) – zbiór opowiadań,
Dziwy na groniach (1932) – zbiór poezji,
Kopalnia słoneczna (1933) – zbiór poezji,
Kolędy beskidzkie (1935),
Kamień w polu (1938) – zbiór opowiadań,
Poezje religijne (1971) – zbiór poezji.
Przypisy
Bibliografia
Zdzisław Hierowski: 25 lat literatury na Śląsku 1920–1945. Katowice-Wrocław: Wydawnictwa Instytutu Śląskiego, 1947. Brak numerów stron w książce.
Lumír Dokoupil: Biografický slovník Slezska a severní Moravy. Ostrava: Ostravská univerzita, 1998. ISBN 80-7042-502-4. Brak numerów stron w książce.
Władysław Sikora. O Adolfie Fierli. „Głos Ludu”. Brak numeru strony.
Władysław Sikora: Pisarze Zaolzia. Czeski Cieszyn: Wydawnictwo Olza przy Radzie Polaków, 1992. Brak numerów stron w książce.