Adolf Feder

Adolf Feder (znany również jako Aizik lub Ajzik Feder, po francusku Adolphe Feder, po rosyjsku Адольф (Айзик) Федер) urodził się 4 lipca?/16 lipca 1886 roku w Odessie, zmarł w 1943 roku, prawdopodobnie w Auschwitz-Birkenau). Był ukraińskim malarzem pochodzenia żydowskiego, który tworzył głównie we Francji.

Życiorys

Feder pochodził z rodziny żydowskich kupców. Swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie. W 1905 roku wstąpił do Bundu, co zmusiło go do opuszczenia rodzinnego miasta i przeniesienia się do Berlina rok później. Tam rozpoczął studia w Akademie der Künste, jednak przerwał je po roku, udając się do Genewy, a następnie w 1908 roku do Paryża. W stolicy Francji kontynuował naukę w École des Beaux-Arts oraz w Académie Julian, a także przynależał do stowarzyszeń artystów rosyjskich działających we Francji. Uczył się malarstwa w pracowni Henriego Matisse’a i współpracował z grupą artystów na Montparnasse, w tym z Othonem Frieszem, Amedeo Modiglianim oraz Chaima Jacoba Lipschitza.

Po raz pierwszy swoje dzieła zaprezentował w 1912 roku podczas Salonu Jesiennego. Podróżował po południowej Francji, nad Morze Śródziemne oraz do Hiszpanii, gdzie tworzył pejzaże. W 1926 roku odwiedził Palestynę, gdzie krajobrazy i ludzie wywarli na nim ogromne wrażenie. Po powrocie wielokrotnie inspirował się scenami przedstawiającymi modlących się żydów, młodych pionierów, uczniów jesziwy, jak również Beduinów, Arabów i Jemeńczyków. Tworzył również paryskie weduty, sceny z życia miejskiego, martwe natury, portrety oraz sceny rodzajowe, które nosiły cechy kubizmu. Uwieczniał również krajobrazy i widoki z krajów, które odwiedzał. Oprócz malarstwa zajmował się ilustrowaniem prozy i poezji, a jego prace były często wystawiane w Paryżu, Londynie, Moskawie oraz Chicago. Po rozpoczęciu II wojny światowej włączył się w działalność francuskiego ruchu oporu. Aresztowany w czerwcu 1942 roku, został internowany w obozie w Compiègne, a następnie uwięziony w Drancy. W grudniu 1943 roku został deportowany do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Prace Adolfa Federa znajdują się w zbiorach muzeów w Brukseli, Paryżu, Hawre, Tel Awiwie oraz Grenoble.

Linki zewnętrzne

Nadine Nieszawer: ”Peintres juifs de l’Ecole de Paris 1905-1939” Editions Denoël, Paris 2000 – Feder Aizik. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-14)].

AgraArt, Feder Adolf. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-19)].

Hecht Museum, Feder Aizik. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-27)].