Adolf Engler (pełne imię i nazwisko: Heinrich Gustav Adolf Engler, urodzony 25 marca 1844 w Żaganiu, zmarły 10 października 1930 w Berlinie) był niemieckim botanikiem, fitogeografem oraz systematykiem.
Życiorys
Engler ukończył Gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. W 1866 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1878 roku uzyskał tytuł profesora na Uniwersytecie Kilońskim.
Był dyrektorem Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, a następnie w latach 1897–1910 kierował przeniesieniem Berlińskiego Ogrodu Botanicznego z centrum Berlina do podberlińskich dzielnic Dahlem i Lichterfelde. Pozostał na tym stanowisku aż do 1921 roku, kiedy to zmarł i został pochowany w ogrodzie.
W trakcie swojej kariery Engler prowadził również badawcze wyprawy do Chin, Japonii, Afryki oraz USA. Opracował autorski system systematyki roślin, który w XX wieku zyskał popularność w krajach niemieckojęzycznych oraz w Polsce, a niektóre jego elementy są stosowane do dziś. Uważał, że w jego czasach filogenetyka była zbyt mało rozwinięta, aby służyć jako fundament do ustalania relacji taksonomicznych, dlatego jego system opierał się głównie na kryteriach morfologicznych. Taksony, które opisał jako pierwszy w sposób naukowy, oznaczane są skrótem Engl.
Od 1920 roku był członkiem zagranicznym Królewskiej Holenderskiej Akademii Sztuk i Nauk.
Publikacje
Monografie taksonomiczne:
- Die Natürlichen Pflanzenfamilien (wspólnie z Karl Prantl)
- Das Pflanzenreich
- Syllabus der Pflanzenfamilien
Monografie fitogeograficzne:
- Vegetation der Erde
- Die Pflanzenwelt Ost–Afrikas und der Nachbargebiete
Upamiętnienie
Na jego cześć nazwano monotypowy rodzaj z rodziny obrazkowatych – Englerarum.
Przypisy
Bibliografia
M. M. Wielki klasyfikator. „Ogród wita”, s. 3, sierpień 2006. Ogród Botaniczny we Wrocławiu. (pol.)
Linki zewnętrzne
Adolf Engler, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-10-05] (ang.).