Adobe RGB
Adobe RGB to system kolorów, który został stworzony w 1998 roku przez firmę Adobe Systems, Inc.. Przestrzeń barw została zaprojektowana w celu objęcia jak najszerszego zakresu kolorów osiąganych w modelu CMYK, wykorzystywanym przez drukarki. Dodatkowo, stanowi ona rozszerzenie przestrzeni sRGB, szczególnie w zakresie odcieni zieleni i niebieskiego. Adobe RGB obejmuje ponad 50% kolorów widzialnych dla ludzkiego oka, zgodnie z przestrzenią barw CIELAB.
Specyfikacja
Adobe RGB działa w oparciu o model barw, gdzie barwniki określane są symbolami [R,G,B]. Każdy kolor podstawowy (czerwony – R, zielony – G, niebieski – B) mieści się w przedziale od 0 do 1. Istnieje pięć punktów odniesienia: punkt bieli [1,1,1], punkt czerni [0,0,0] oraz punkty pierwotne: czerwień [1,0,0], zieleń [0,1,0] i niebieski [0,0,1]. Aby monitor spełniał wymagania przestrzeni Adobe RGB, musi mieć luminację (jasność) wynoszącą 160,00 cd/m² w punkcie białym oraz 0,5557 cd/m² w punkcie czarnym, co daje współczynnik kontrastu na poziomie 287,9. Dodatkowo, punkt czerni powinien mieć taką samą chromatyczność jak punkt bieli. Oświetlenie otoczenia na froncie monitora, gdy jest on wyłączony, powinno wynosić 32 lx.
Porównanie z sRGB i CMYK
sRGB
sRGB to międzynarodowy standard przestrzeni RGB, który został zdefiniowany przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). Na bazie standardu sRGB opierają się strony internetowe oraz przestrzeń barw systemu Microsoft Windows. W porównaniu z sRGB, Adobe RGB oferuje szerszy zakres kolorów od zieleni do czerwieni. Niemniej jednak, może to prowadzić do problemów z konwersją na innych urządzeniach, które nie spełniają wymaganych specyfikacji, co skutkuje niezgodnością kolorów. Dlatego stosowanie przestrzeni sRGB jest często bezpieczniejsze, ponieważ zapewnia prawidłowe wyświetlanie obrazów na większości urządzeń.
CMYK
CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów używanych w poligrafii i stanowi jedną z przestrzeni barw w grafice komputerowej. Podczas tworzenia dokumentów przeznaczonych do druku w programach graficznych zaleca się ustawienie tego profilu kolorów. Należy jednak pamiętać, że na ekranie zobaczymy jedynie kolory zbliżone do finalnych wydruków, ponieważ monitory obsługują jedynie przestrzeń RGB.
Przestrzeń barw Adobe RGB zawiera paletę kolorów przeznaczonych do druku. Szerszy zakres kolorów w systemie Adobe RGB umożliwia lepsze odwzorowanie kolorów na ekranie w porównaniu do tych, które zostaną wydrukowane. Dzięki precyzyjniejszemu określeniu kolorów w procesie konwersji, różnice w odcieniach będą mniejsze.
Bibliografia
- Adobe RGB (1998) color image encoding. [dostęp 2020-01-21].
- Color Management in Practice – Advantages of the Adobe RGB Color Space. [dostęp 2020-01-21].
- RGB i CMYK z czym to jeść?. [dostęp 2020-01-21].