Adobe InDesign
Adobe InDesign to program komputerowy przeznaczony do projektowania, łamania, składania oraz przygotowywania materiałów do druku, szczególnie tych o złożonej strukturze, takich jak wydawnictwa wielostronicowe. Opracowany został przez amerykańską firmę Adobe, czerpiąc inspirację z idei składu przedstawionej w pierwszym profesjonalnym programie DTP, Ventura Publisher, na koniec lat 80. XX wieku.
Na przełomie lat 90. XX wieku, Adobe dążyła do stworzenia skutecznej alternatywy dla dominującego na rynku DTP programu QuarkXPress opracowanego przez firmę Quark Inc.. Początkowo próbowano to osiągnąć z wykorzystaniem programu PageMaker, który został wykupiony wraz z firmą Aldus, jednak nie spełniał on oczekiwań użytkowników w porównaniu do Quarka. Dopiero InDesign (w trakcie prac programistycznych znany jako K2, czyli Quark killer) okazał się realną konkurencją na rynku profesjonalnych programów DTP.
W pierwszych wersjach InDesign zawarto większość funkcji dostępnych we współczesnych wersjach Quarka, a także wiele dodatkowych opcji, zwłaszcza rozbudowany edytor tekstu. Program był również zaprojektowany do ścisłej współpracy z innymi produktami Adobe – Photoshopem (do grafiki rastrowej) oraz Illustratorem (do grafiki wektorowej). W ten sposób Adobe stworzyło kompleksowy pakiet oprogramowania w zakresie DTP. Mimo to, InDesign borykał się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak problemy z poprawnym sortowaniem indeksów w językach innych niż wersja programu czy trudności z obsługą czcionek o tych samych nazwach, ale różnych typach.
W 2007 roku wydano piątą wersję programu, która była dostępna jako część (ale nie wyłącznie) pakietu Creative Suite 3. Wersja dla systemów Macintosh była pierwszą przeznaczoną do pracy na komputerach Apple z procesorami Intel lub PowerPC.
Obecnie InDesign jest jednym z najpopularniejszych programów do komputerowego składu i łamania tekstu, choć w niektórych zastosowaniach inne aplikacje mogą być bardziej przydatne. Na platformie Macintosh powszechnie używany jest QuarkXPress (aktualnie w wersji 9), a na komputerach IBM PC stosuje się aplikacje takie jak Adobe FrameMaker, rzadziej Corel VENTURA i Broadvision Quicksilver.
Wersje programu w kolejnych pakietach graficznych:
- InDesign 1.0 (nazwa kodowa: Shuksan, następnie K2): 31 sierpnia 1999
- InDesign 1.0J (nazwa kodowa: Hotaka): wsparcie dla języka japońskiego
- InDesign 1.5 (nazwa kodowa: Sherpa): kwiecień 2001
- InDesign 2.0 (nazwa kodowa: Annapurna): styczeń 2002 (tuż przed wydaniem QuarkXPress 5). Pierwsza wersja na Mac OS X z obsługą przezroczystości i cieni.
- InDesign CS (nazwa kodowa: Dragontail): październik 2003 na Windows XP
- InDesign CS2 (4.0) (nazwa kodowa: Firedrake): maj 2005
- InDesign Server (nazwa kodowa: Bishop): październik 2005
- InDesign CS3 (5.0) (nazwa kodowa: Cobalt): kwiecień 2007. Pierwsza binarna wersja dostępna na Macintosh z procesorami Intel.
- InDesign CS3 Server (nazwa kodowa: Xenon): maj 2007
- InDesign CS4 (6.0) (nazwa kodowa: Basil): październik 2008
- InDesign CS4 Server (nazwa kodowa: Thyme)
- InDesign CS5 (7.0) (nazwa kodowa: Rocket): kwiecień 2010
- InDesign CS5.5 (7.5) (nazwa kodowa: Odin): kwiecień 2011
- InDesign CS6 (8.0) (nazwa kodowa: Athos): 23 kwietnia 2012
- InDesign CC (9.0) – czerwiec 2013
- InDesign CC (9.1) – sierpień 2013
- InDesign CC (9.2) – styczeń 2014
- InDesign CC (2014) – październik 2014
Zobacz też
- Scribus – darmowy program do składu tekstu DTP
- QuarkXpress – płatny program do składu DTP
- LaTeX – oprogramowanie do zautomatyzowanego składu tekstu, głównie w publikacjach naukowych