Adnasalia

Adnasalia i adnasale

Adnasalia, znane również jako adnasale, to elementy płata czołowego głowy larw niektórych chrząszczy.

Adnasalia tworzą przednią krawędź czołowej części głowy, umiejscowione po bokach nasale. Te struktury występują u większości larw chrząszczy drapieżnych oraz wielu gatunków wielożernych.

W przypadku rodziny biegaczowatych adnasalia mogą przybierać różne formy. Mogą być płaskie, jak u szykoni, kształtować się w anguli frontales, jak u biegaczy, lub mieć nieco wklęsły kształt z zębatą częścią wewnętrzną, jak u wyszczerków (w takim przypadku nasale wydają się mieć sześć zębów).

W obrębie grupy Hydrophiloidea adnasalia są uważane za synapomorfie rodzin Helophoridae, Epimetopidae, Georissidae oraz kałużnicowatych. U tych rodzin mają one trójkątny kształt i są wyposażone w szczecinki lub kolce skierowane dośrodkowo. Podobne struktury pojawiają się również niezależnie u pokrewnych Histeroidea.

U larw rodziny Aspidytidae adnasalia są lekko asymetryczne i od nasale oddzielone głębokimi rowkami. Na powierzchni brzusznej oraz na przedniej krawędzi znajdują się szczoteczki z gęstych mikrowłosków. Dodatkowo, na adnasaliach obecnych jest kilka długich szczecinek.

Adnasalia często występują także u larw sprężykowatych, gdzie mogą być dłuższe niż nasale.

== Przypisy ==