Adnan Oktar, znany również jako Harun Yahya (urodzony 2 lutego 1956 roku w Ankarze), to turecki autor, zwolennik islamskiego kreacjonizmu, jak również antysyjonizmu. Jego głównym obszarem zainteresowań jest kreacjonizm starej Ziemi.
Poglądy
Oktar twierdzi, że syjonizm jest równoważny rasizmowi, wolnomularstwu oraz darwinizmowi jako źródłom terroryzmu. W 2000 roku stwierdził, iż holocaust to jedynie „syjonistyczne kłamstwo”. Kontrowersje wzbudziła jego decyzja o wysłaniu tysięcy kopii swoich niechcianych prac do placówek edukacyjnych w kilku krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.
Oktar zarządza dwiema organizacjami: Bilim Araştırma Vakfı (BAV), która promuje kreacjonizm i powstała w 1990 roku, oraz Milli Değerleri Koruma Vakfı, założoną w 1995 roku, skupiającą się na kwestiach moralnych.
Prowadzi stronę internetową evolutiondeceit.com. Uważa, że islam jest rozwiązaniem problemu terroryzmu, twierdząc, że jeśli wszyscy staną się muzułmanami, nie będzie powodów do ataków terrorystycznych. W 2007 roku doprowadził do sądowego zablokowania WordPress.com w całej Turcji, ponieważ niektórzy blogerzy go obrażali – sąd przychylił się do jego opinii, a firma odmówiła usunięcia tych blogów.
Twórczość
Jako Harun Yahya, Oktar wydał wiele książek, które, według niego, były pisane przez „pisarzy widmo”, w których krytykował teorię ewolucji. Uważa, że ewolucja jest bezpośrednio związana ze złem wynikającym z materializmu, komunizmu, nazizmu i buddyzmu. Większość jego argumentów sprzeciwiających się ewolucji pokrywa się z poglądami chrześcijańskich kreacjonistów. Oktar jest również autorem licznych książek, filmów oraz stron internetowych poświęconych kreacjonizmowi.
The Atlas of Creation
Jedną z kluczowych publikacji Oktara jest Yaratılış Atlası (Atlas stworzenia), która została przetłumaczona z tureckiego na angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, chiński, urdu i hindi. Dziesiątki tysięcy niesprzedanych egzemplarzy trafiły do szkół, instytucji naukowych i ośrodków badawczych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Argumenty zawarte w książce były krytykowane przez paleontologa i biologa ewolucyjnego Kevina Padiana, który stwierdził, że Oktar nie rozumie podstawowych dowodów potwierdzających teorię ewolucji. On oraz inni naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley byli zdumieni jej rozmiarami, kosztami produkcji oraz absurdalnością treści. Biolog PZ Myers na swoim blogu Pharyngula zauważył, że ogólny schemat książki jest powtarzalny i przewidywalny, wskazując na to, że obrazy kopalnych organizmów i ich współczesnych odpowiedników mają sugerować, że nie uległy one zmianie, co jest błędne.
Richard Dawkins skrytykował książkę, wskazując na liczne błędy, takie jak błędne przedstawienie węża morskiego jako węgorza czy użycie skopiowanych z internetu zdjęć sztucznych przynęt na ryby zamiast prawdziwych gatunków. Ponadto wiele współczesnych gatunków zostało opisanych nieprawidłowo. Oktar jednak twierdził, że jego książka wpłynęła na Nicolasa Sarkozy’ego, Jacques’a Chiraca oraz Tony’ego Blaira.
Procesy karne
Oktar był oskarżany o szereg przestępstw, w tym o przestępstwa seksualne (w tym wobec dzieci), terroryzm, szantaż oraz groźby. Postawiono mu 24 zarzuty, a w styczniu 2021 roku został skazany na 1075 lat więzienia. Wyrok ten został zaskarżony, a sąd podwyższył karę do 9803 lat pozbawienia wolności oraz grzywny. Po kolejnych apelacjach, w 2022 roku Sąd Najwyższy ostatecznie orzekł karę 8658 lat pozbawienia wolności.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Harun Yahya – An Invitation to The Truth (ang.)