Admiralicja hamburska

Admiralicja hamburska (wł. Kolegium Admiralicji hamburskiej) – w latach 1623-1811 najważniejszy urząd portowy w niemieckim Hamburgu.

Historia

Admiralicja została utworzona w 1623 roku z inicjatywy kupców hamburskich, aby chronić statki handlowe, szczególnie na Atlantyku, przed atakami piratów. Oprócz tego, miała również nadzór nad arsenałem hamburskim. W 1624 roku powstała tzw. „kasa niewolnicza” założona przez Admiralicję, która umożliwiała wykupienie marynarzy hamburskich porwanych przez piratów.

Admiralicja dysponowała własną stocznią, w której budowano okręty eskortowe, głównie fregaty, takie jak: Wapen von Hamburg (I), Wapen von Hamburg (II), Wapen von Hamburg (III), Wapen von Hamburg (IV), Leopoldus Primus oraz Admiralität von Hamburg.

W związku z niezadowoleniem niektórych kupców z działalności Admiralicji, w 1662 roku powstała „Deputacja Konwojowa”, która z czasem przekształciła się w hamburską izbę handlową. Po zajęciu miasta przez wojska francuskie Napoleona Bonaparte w 1811 roku, Admiralicja została rozwiązana.

Bibliografia

  • Eva Christine Frentz: Das Hamburgische Admiralitätsgericht (1623-1811), ISBN 3-8204-8453-1
  • Staatsarchiv Hamburg, Wasserschout, Sign. 373-1