Admetos – Król Molossów
Admetos (gr.: Αδμητος, Admētos) był pierwszym znanym królem epirockich Molossów z dynastii Ajakidów, który panował w latach około 480–430 p.n.e.
Jego rządy przypadały na czas działalności Temistoklesa (ok. 524–459 p.n.e.), znanego wodza ateńskiego. W około 470 p.n.e. Spartanie oskarżyli Ateńczyka o nawiązanie sojuszu z królem perskim, co miało prowadzić do zguby Grecji. Domagali się nawet kary śmierci dla niego. Sąd ateński skazał Temistoklesa zaocznie za zdradę. Kiedy przebywał na Peloponezie, dowiedział się o tym wyroku i postanowił uciec na Korkyrę, gdzie mieszkańcy mieli zobowiązania wobec niego. Jednak, aby uniknąć konfliktu ze Spartą i Atenami, odesłali go z powrotem na ląd stały. W obliczu niebezpieczeństwa, Temistokles postanowił zwrócić się o pomoc do króla Molossów, Admetosa, który nie był mu przychylny. W momencie, gdy Ateńczyk prosił o wsparcie, król był nieobecny, więc Temistokles zasięgnął rady żony Admetosa, Ftii I. Podpowiedziała mu, aby wziął ich dziecko i usiadł przy ognisku. Gdy Admetos wrócił, Temistokles przedstawił się i prosił o łaskę dla wygnańca, a także o przebaczenie, ponieważ w czasie swojej potęgi politycznej sprzeciwił się prośbom Admetosa kierowanym do Ateńczyków. Obawiał się zemsty ze strony króla. Admetos, po wysłuchaniu jego usprawiedliwień, kazał mu wstać z synkiem, co było największą prośbą o opiekę. Wkrótce potem przybyli wysłańcy po skazanym. Król, po rozważeniu ich argumentów, postanowił nie wydawać Temistoklesa. Wkrótce potem ten sprowadził potajemnie swoją żonę i dzieci, a następnie poprosił Admetosa o umożliwienie ich transportu lądem do Pydny.
Nie posiadamy dokładnych informacji o dacie śmierci Admetosa, ale prawdopodobnie zmarł około 450 p.n.e. Pozostawił po sobie syna, którego imię nie jest znane, z żony Ftii I. Syn ten został jego następcą na tronie epirockich Molossów. Urodził się prawdopodobnie około 470 p.n.e. i zmarł około 430 p.n.e.
Bibliografia
Plutarch, Temistokles (23, 6-25, 2), [w:] Plutarch, Żywoty równoległe, t. II: Solon – Publikola i ich porównanie. Temistokles – Kamillus, przekł. K. Korus i L. Trzcionkowski, wstęp i oprac. K. Korus, wstęp do żywotów, oprac. i kom. L. Trzcionkowski i A. Wolicki, Prószyński i S-ka, Warszawa 2005, s. 221–224, ISBN 83-7469-253-7.
Tukidydes, Wojna peloponeska (I, 135-137), przekł., wstęp i oprac. K. Kumaniecki, wyd. IV, Czytelnik, Warszawa 2003, s. 80–81, ISBN 83-07-02931-7.