Admete (córka Eurysteusza)

Admete

Admete (gr. Αδμήτη Admḗtē, łac. Admete) – w mitologii greckiej była królewną tebańską oraz kapłanką Hery.

Uznawana była za córkę Eurysteusza, władcy Teb, i mieszkała w Argos. Pełniła swoją rolę jako kapłanka przez 58 lat.

Dla niej Herakles musiał wykonać swoją dziewiątą pracę, polegającą na zdobyciu złotej przepaski Aresa, którą nosiła królowa Amazonek, Hippolita. Po pomyślnym zakończeniu zadania, Herakles wrócił i wręczył przepaskę Eurysteusowi, który następnie przekazał ją Admete.

Kiedy zmarł jej ojciec, Admete była zmuszona uciekać z Argos. Schroniła się na wyspie Samos, zabierając ze sobą posąg Hery, którego miała strzec. Na wyspie znalazła starą świątynię Hery, założoną przez Lelegów i nimfy, gdzie umieściła posąg bogini. Zaniepokojeni mieszkańcy Argos zlecili piratom tyrreńskim odnalezienie posągu, obawiając się, że mieszkańcy Samos ukarzą Admete za jego kradzież. Gdy piraci przybyli na Samos, zabrali posąg ze świątyni. Jednak, kiedy próbowali odpłynąć, nie mogli odcumować swojego statku. Zrozumieli to jako znak od bogini, która pragnęła, aby posąg pozostał na Samos. Pozostawili więc posąg na brzegu i złożyli mu ofiarę. Kiedy Admete odkryła, że posąg zniknął, powiadomiła mieszkańców Samos, którzy rozpoczęli poszukiwania. Znaleźli posąg porzucony na brzegu, gdy piraci już odpłynęli. Uznali, że bogini przybyła tam sama i przywiązali ją pędami wikliny. Gdy Admete przybyła na miejsce, odwiązała posąg, oczyściła go i na nowo poświęciła, ponieważ był skalany ludzkim dotykiem. Następnie ponownie umieściła go w świątyni.

Przypisy

Bibliografia

Graves R., Mity greckie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982, ISBN 83-06-02284-X

Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wrocław 1987, ISBN 83-04-01069-0