Adiustacja (poligrafia)

Adiustacja

Adiustacja to proces ręcznego wprowadzania na maszynopisach lub wydrukach wskazówek dla osoby odpowiedzialnej za skład i łamanie tekstu. Wskazówki te przybierają formę znaków korektorskich, dopisków tekstowych oraz ewentualnych innych potrzebnych oznaczeń.

Jest to ostatni etap w przygotowywaniu materiałów tekstowych przez wydawcę przed ich przekazaniem do realizacji w przygotowalni poligraficznej (dawniej zecernia, obecnie studio DTP), a następnie powtarzany podczas wprowadzania każdej korekty. Proces ten polega na określeniu, jak tekst powinien być sformatowany, zaznaczeniu wcześniej niedostrzeżonych błędów oraz wskazaniu, jak je poprawić. Może również zawierać inne istotne informacje, takie jak postępowanie w przypadku nadmiaru tekstu po sformatowaniu czy organizacyjne kwestie związane z przebiegiem produkcji.

Adiustacja może obejmować różne aspekty, w tym merytoryczne, językowe (styl i ortografia) oraz techniczno-typograficzne. Proces ten może być wykonywany przez więcej niż jedną osobę.

Możliwość adiustacji występuje także w przypadku tłumaczeń audiowizualnych (np. dubbing) oraz w trakcie postprodukcji telewizyjnej (scenariusze, dialogi).

== Przypisy ==

== Bibliografia ==

Adiustacja.