Adiunkt
Termin adiunkt (pochodzący z niemieckiego, od łac. adiunctus „przyprzężony” od ad + iungo „przyprzęgam, przyłączam”) odnosi się do stanowiska w polskich uczelniach wyższych oraz instytucjach naukowo-badawczych. Osoby na tym stanowisku to pracownicy naukowi lub naukowo-dydaktyczni, którzy posiadają stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego. W przeciwieństwie do samodzielnych pracowników nauki, są często określani jako pomocniczy pracownicy nauki. Zgodnie z ustawą z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz.U. z 1958 r. nr 68, poz. 336, która została uchylona 1 września 1982 r.), w artykule 88 pkt. 3 stwierdzono, że pomocniczym pracownikiem nauki jest osoba powołana na stanowisko asystenta, starszego asystenta lub adiunkta.
Zatrudnienie
Aby ubiegać się o stanowisko adiunkta, kandydat musi posiadać stopień naukowy doktora oraz wykazywać się aktywnością naukową, potwierdzoną publikacjami w recenzowanych wydawnictwach o zasięgu krajowym lub międzynarodowym. Niezbędne jest także przedstawienie planów dalszej działalności naukowej. Oceniana jest również działalność dydaktyczna kandydata. Zgodnie z nieobowiązującym już Prawem o szkolnictwie wyższym, zatrudnienie na tym stanowisku dla osób ze stopniem doktora miało miejsce na okres do 8 lat. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji, w związku z postępem w rozprawie habilitacyjnej, możliwe było przedłużenie zatrudnienia o dodatkowe 2 lata. Adiunkci bez stopnia doktora habilitowanego byli poddawani ocenie w czwartym i ósmym roku swojego zatrudnienia, natomiast ci z doktorem habilitowanym byli oceniani co 4 lata.
Wynagrodzenie
Minimalna wysokość wynagrodzenia zasadniczego, premii oraz dodatków dla pracowników zatrudnionych w uczelniach publicznych jest regulowana przez rozporządzenie Minister Edukacji i Nauki.
W innych krajach
W Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach anglosaskich pozycja adiunkta nie ma bezpośredniego odpowiednika. Często porównywana jest do stanowiska assistant professor, które obejmuje podobny zakres zadań. W Niemczech odpowiadającemu adiunktowi stanowisku jest Juniorprofessor. Częstym błędem jest tłumaczenie adiunkta jako adjunct professor, ponieważ ta rola jest zarezerwowana dla wykładowców, którzy prowadzą zajęcia lub badania naukowe w wymiarze nieprzekraczającym połowy etatu.
Termin adiunkt odnosi się również do stopnia w niektórych zawodach, takich jak w służbie bibliotecznej (np. adiunkt biblioteczny, adiunkt dokumentacji i informacji naukowej), muzealnictwie czy leśnictwie.