Adiudykacja
Adiudykacja to tryb sądowy, który służy do rozstrzygania sporów. Proces ten polega na wszczęciu i prowadzeniu postępowania przed organem państwowym, który został powołany specjalnie do rozstrzygania takich kwestii. Organ ten powinien charakteryzować się niezależnością od innych instytucji państwowych, a jego członkowie muszą być niezawiśli, co oznacza, że są wolni od wszelkiego rodzaju nacisków zewnętrznych oraz nie zwracają się do nikogo o instrukcje dotyczące dalszego postępowania, a także odmawiają przyjmowania takich wskazówek.
Zalety i wady adiudykacji
Postępowanie przed sądem państwowym (adiudykacja) ma zazwyczaj kilka cech:
- Kosztowne,
- Długotrwałe – może trwać kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście lat,
- Bardzo formalne – odbywa się zgodnie z ściśle określonymi zasadami, a błąd formalny lub proceduralny może skutkować przegraną, nawet jeśli sprawa miała szansę na wygraną z merytorycznego punktu widzenia.
- Jedna ze stron jest niemal zawsze niezadowolona z wyniku rozstrzygania sporu (z wyjątkiem tzw. postępowań nieprocesowych, w których możliwe jest pogodzenie lub zaspokojenie interesów wszystkich uczestników postępowania, którzy niekoniecznie muszą być w konflikcie).
Jedną z zalet adiudykacji jest powszechna wiara stron w to, że rozstrzyganie istniejącego między nimi sporu odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem lub że takie prawo wynika w sposób nieuchronny. Niemniej jednak, ta zaleta jest często niweczona, gdy o wygranej jednej ze stron decyduje uchybienie formalne lub proceduralne, które zostało popełnione przez drugą stronę lub jej pełnomocnika z powodu braku wiedzy o prawie procesowym lub przez nieuwagę.
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
Maciej Koszowski, Dwadzieścia osiem wykładów ze wstępu do prawoznawstwa, Wydawnictwo CM, Warszawa 2019, ISBN 978-83-66704-82-4.