Adibas

Adibas

Adibas (gruz.: ადიბასი, trb. adibasi) to powieść gruzińskiego autora Zazy Burczuladze, wydana w 2009 roku. Jest to pierwsza powieść dotycząca wojny rosyjsko-gruzińskiej, która zadebiutowała na polskim rynku.

Fabuła

Akcja książki rozgrywa się w trakcie wojny rosyjsko-gruzińskiej. Pomimo braku szczegółowych opisów walk, konflikt zbrojny stanowi tło dla najważniejszych wątków. Autor przedstawia obraz Tbilisi w sierpniu 2008 roku, gdzie życie wydaje się toczyć normalnie, a bohaterowie czasami dowiadują się o aneksji kolejnych terenów przez wojska rosyjskie. Nowe pokolenie skupia się jedynie na markowych ubraniach, seksie oraz używkach, a ich społeczny status definiowany jest przez liczbę utworów na iPodzie. Nowa elita gruzińska, zatopiona w codzienności, nie dostrzega zbliżających się działań wojennych. Relacje z frontu wyświetlane w telewizji są przerywane kolorowymi reklamami produktów higienicznych oraz banków.

Tytuł powieści Adibas odnosi się do popularnego brandu Adidas i oznacza podróbkę, surogat lub sztuczność, co symbolizuje wszystko, co próbuje udawać, a nie jest tym, czym się wydaje. To metafora fałszywej rzeczywistości, nie tylko wśród gruzińskiej elity wychowanej na popkulturze, ale także w wielu innych postsowieckich krajach. Adibas odnosi się nie tylko do latynoamerykańskich telenowel i markowych ubrań, ale również samego Tbilisi, które autor określa jako fake city (sztuczne miasto).

W polskim wydaniu książki zamieszczono informację: Książka przeznaczona tylko dla czytelników dorosłych. To kontrowersyjna powieść o współczesnej Gruzji, zawierająca odważne opisy erotyczne. Publikacja w 2009 roku wywołała wiele kontrowersji w gruzińskim świecie literackim, a autor spotkał się z krytyką za rzekome szerzenie pornografii.

Przypisy