Przestrzeganie Zaleceń Terapeutycznych
Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych (synonimy anglojęzycznych terminów compliance i adherence) w kontekście medycyny oznacza, w szerszym ujęciu, poziom, w jakim zachowanie pacjenta (dotyczące przyjmowania leków, stosowania diety oraz wprowadzania zmian w stylu życia) jest zgodne z zaleceniami lekarzy. W węższym znaczeniu odnosi się to do stosowania się do wskazówek dotyczących odpowiednich dawek oraz czasu przyjmowania leków. Przeciwieństwem przestrzegania zaleceń terapeutycznych jest zjawisko znane jako non-compliance.
Skuteczność farmakoterapii jest często bezpośrednio uzależniona od dokładnego przestrzegania zaleceń dotyczących zażywania leków. Jest to szczególnie istotne w przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, gdzie leki należy przyjmować codziennie i przez czas nieokreślony. Oprócz właściwego przyjmowania leków, kluczowe jest również nieprzerywanie terapii, co określane jest anglojęzycznym terminem persistence.
Czynniki Wpływające na Nieprzestrzeganie Zaleceń
Do przyczyn nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych mogą należeć:
- złożoność terapii
- duża liczba leków do przyjęcia w ciągu dnia
- wysokie koszty leczenia
- występowanie objawów niepożądanych
- brak przekonania o znaczeniu terapii
Definicja zaproponowana przez Johna Urquharta mówi, że oznacza to „stopień, do jakiego historia przyjmowania przez pacjenta leków jest zgodna z zaleconym schematem leczenia”.
Bibliografia
- Przemysław Kardas, „Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich”, Medycyna po Dyplomie, 2004; 13(2): 16-25.
- Zbigniew Gaciong, Piotr Kuna, Adherence, compliance, persistence – współpraca, zgodność i wytrwałość – podstawowy warunek sukcesu terapii, Medycyna po Dyplomie, 2008, supl. 03/08:2-3.
- Zbigniew Gaciong, Dlaczego pacjenci nie biorą leków? Puls, Miesięcznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, wrzesień 2009.