Adenostyles leucophylla (Willd.) Rchb.
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych (Compositae Gis.). Występuje jako endemit w Alpach, głównie w Alpach Centralnych oraz w zachodniej części Alp Południowych. Spotykany jest rzadko.
Zasięg geograficzny
Roślina ta rośnie w Alpach Centralnych oraz w zachodnich rejonach Alp Południowych. Została zauważona w takich krajach jak Włochy, Francja, Szwajcaria oraz Austria. W Włoszech występuje w regionach takich jak Dolina Aosty, Piemont, Lombardia oraz Trydent-Górna Adyga. W Francji zarejestrowano ją w departamentach Alpy Górnej Prowansji, Alpy Wysokie, Alpy Nadmorskie, Isere, Sabaudia oraz Górna Sabaudia. W Szwajcarii rośnie jedynie w południowej części kraju.
Morfologia
Pokrój
Jest to bylina osiągająca wysokość od 10 do 50 cm. Jej łodyga jest wzniesiona, pokryta mniej lub bardziej owłosieniem, z rozgałęzieniami powyżej.
Liście
Liście odziomkowe mają kształt trójkątny lub sercowaty i osiągają szerokość do 20 cm. Z ich spodu znajdują się białe włoski. Blaszka liściowa jest wyraźnie ząbkowana na brzegu, z ząbkami o trójkątnym kształcie oraz delikatnie zaostrzonym wierzchołkiem. Liście osadzone są na długich ogonkach.
Kwiaty
Kwiaty zebrane są w rozwidlone kwiatostany przypominające baldachimy, składające się z licznych koszyczków kwiatowych. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowate, z wystającą szyjką słupka, osiągającymi średnicę 3-5 mm.
Owoce
Owoce to niełupki z gęstym puchem kielichowym.
Gatunki podobne
Adenostyles leucophylla jest podobna do miłosny górskiej (A. alliarae), która może osiągać wysokość do 2 m. Różni się ona koszyczkami kwiatowymi, które zawierają jedynie 2-5 pojedynczych kwiatów. Dodatkowo liście odziomkowe miłosny górskiej dorastają do 50 cm szerokości i posiadają łatwo usuwalne owłosienie.
Biologia i ekologia
Rośnie w piargach oraz na rumowiskach skalnych, w pobliżu strumieni. Preferuje podłoża krzemianowe. Występuje na wysokości od 200 do 3000 m n.p.m. Kwitnienie odbywa się od czerwca do września.