Adenostoma fasciculatum
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Można go spotkać w południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, głównie w Kalifornii oraz północno-zachodnim Meksyku. Roślina ta jest typowym przedstawicielem formacji chaparral. W obliczu pożarów jej organem przetrwalnym jest lignotuber, z którego odrastają pędy po ich spaleniu. Ponadto, lokalnie stosowana jest jako roślina lecznicza.
Morfologia
Pokrój
To krzewy z prostymi lub łukowatymi pędami, które osiągają wysokość od 0,8 do 2 m. Na poziomie gruntu rozwija się duży lignotuber, z którego wyrasta kilka lub kilkanaście głównych pędów. Obecne są także krótkopędy (A. fasciculatum). Kora na starszych pędach jest papierzasta, początkowo w kolorze czerwonawobrązowym, a z czasem szarzeje. Młode pędy mogą być owłosione lub nagie.
Liście
Roślina ma zimozielone, skrętoległe liście, rzadziej naprzeciwległe. Młode liście są zazwyczaj pojedynczo lub podwójnie pierzasto podzielone, podczas gdy na starszych roślinach występują liście pojedyncze. Przylistki są obecne na długopędach. Blaszki liściowe mają ciemnozielony kolor, są równowąskie do równowąskolancetowatych, osiągają długość do 13 mm i szerokość do 1,7 mm, a ich brzegi są podwinięte. Od spodu blaszki są nagie.
Kwiaty
Kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany wiechowate, groniaste lub kłosowate, występujące w liczbie od kilku do kilkuset. Osadzone są na krótkich szypułkach. Listki podkwiatowe są w liczbie dwóch i trójklapowe. Kwiaty mają średnicę od 2 do 6 mm. Hypancjum jest dzwonkowate lub walcowate. Działki kielicha są szerokojajowate lub okrągławe, mogą być wzniesione lub odgięte. Płatki korony początkowo są białe, a później przybierają rdzawobrązowy kolor, mają formę zaokrągloną do eliptycznej i jajowatej, o szerokości do 2 mm. Liczba pręcików wynosi 15, są one krótsze od płatków. Owocolistek jest pojedynczy, rzadko w liczbie dwóch, okazały, nagi lub owłosiony, z bocznie osadzoną szyjką słupka, z jednym lub dwoma zalążkami.
Owoce
Owoce to pojedyncze lub podwójne niełupki, o kształcie jajowatym do eliptycznego, osiągające długość do 1,8 mm. Rozwijają się na trwałym hypancjum, otoczone trwałymi działkami.
Systematyka
Adenostoma fasciculatum jest gatunkiem typowym dla rodzaju Adenostoma.
W obrębie tego gatunku wyróżnia się trzy odmiany:
- A. fasciculatum var. fasciculatum – rośliny o wzniesionych pędach, nagich lub słabo owłosionych, liście do 13 mm długości, zaostrzone;
- A. fasciculatum var. obtusifolium S.Watson – rośliny o wzniesionych, owłosionych pędach, liście do 6,5 mm długości, tępe;
- A. fasciculatum var. prostratum Dunkle – rośliny o pędach płożących.