Adenina

Adenina – 6-aminopuryna

Adenina, znana również jako 6-aminopuryna, to organiczny związek chemiczny należący do grupy puryn. Jest jedną z pięciu zasad azotowych, które tworzą podstawowe nukleotydy kwasów nukleinowych, takich jak DNA i RNA. W przypadku dwuniciowych kwasów nukleinowych adenina tworzy pary komplementarne z tyminą lub uracylem poprzez dwa wiązania wodorowe.

Adenina, połączona z rybozą za pomocą wiązania N-glikozydowego, tworzy nukleozyd o nazwie adenozyna. Adenozyna jest następnie fosforylowana w pozycji 5′ do postaci nukleotydów: adenozynomonofosforanu (AMP), adenozynodifosforanu (ADP) oraz adenozynotrifosforanu (ATP). Dodatkowo, istnieje także 3′,5′-cykliczny adenozynomonofosforan (cAMP). Połączenie adeniny z deoksyrybozą tworzy deoksyadenozynę. Inne związki adeniny, które odgrywają ważne role biologiczne, to S-adenozylometionina (SAM) oraz dinukleotydy: nikotynoamidoadeninowy (NAD) i flawinoadeninowy (FAD).

Nazwa adeniny pochodzi od greckiego słowa ἀδήν (aden), które oznacza „gruczoł”. Została ona nadana w 1885 roku przez Albrechta Kossela, który wyizolował ten związek z trzustki. W przeszłości adenina była określana jako witamina B4, jednak obecnie nie jest uznawana za witaminę.

== Przypisy ==

== Bibliografia ==

CRC Handbook of Chemistry and Physics, William M.W.M. Haynes (red.), wyd. 97, Boca Raton: CRC Press, 2016, ISBN 978-1-4987-5429-3 (ang.).