Adenanthos

Adenanthos Labill.

Rodzaj roślin należący do rodziny srebrnikowatych (Proteaceae), obejmujący przynajmniej 36 gatunków, które występują jako endemity w Australii.

Etymologia

Nazwa rodzajowa wywodzi się z języka greckiego i oznacza gruczoł („adena”) oraz kwiat („anthe”). Odnosi się to do gruczołów zlokalizowanych u podstawy zalążni.

Rozmieszczenie geograficzne

Rośnie naturalnie w Australii, w stanach Australia Zachodnia, Australia Południowa oraz Wiktoria.

Morfologia

Pokrój

To wiecznie zielone małe drzewo lub krzew, osiągające wysokość do 3 m. Kora jest gładka, rzadko brodawkowata.

Liście

Liście mają różne kształty na tej samej roślinie. Są małe lub średniej wielkości, skórzaste i całobrzegie. Na końcach liści znajdują się gruczoły, a przylistków brak.

Kwiaty

Kwiaty mogą występować pojedynczo lub w krótkich gronach, w zależności od interpretacji. Ułożone są naprzemianlegle, naprzeciw podsadek, i są małe lub średniej wielkości.

Owoce

Owoce opadają z rośliny przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Są niemięsiste, a owocolistki nie otwierają się samoczynnie, aby uwolnić dojrzałe nasiona. Nasiona nie mają bielma, a zarodki są zróżnicowane. Zawierają 2(–8) liścieni.

Biologia i ekologia

Roślina jest dwupienna i może być mezofityczna (przystosowana do klimatu umiarkowanie wilgotnego) lub kserofityczna. Kwiaty są zapylane przez owady, ptaki lub małe torbacze.

Systematyka

Pozycja i podział rodziny według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016 r.)

Rodzaj należy do rodziny srebrnikowatych, która jest grupą siostrzaną dla platanowatych. Obie te grupy wchodzą w skład rzędu srebrnikowców, stanowiącego jedną z najstarszych linii rozwojowych dwuliściennych właściwych. W obrębie rodziny rodzaj ten stanowi klad bazalny w plemieniu Leucadendreae P.H. Weston & N.P. Barker, 2006, które klasyfikowane jest do podrodziny Proteoideae Eaton, 1836.

Wykaz gatunków

Mieszańce międzygatunkowe:

  • Adenanthos × cunninghamii Meisn.
  • Adenanthos × pamelus E.Nelson

Przypisy