Adelot

Adelot (Adelotus brevis)

Adelot (Adelotus brevis) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny Limnodynastidae, stanowiący jedynego przedstawiciela rodzaju Adelotus.

Występowanie

Gatunek ten zamieszkuje wschodnią część Australii. Można go spotkać we wszystkich typach zbiorników wodnych, zarówno w tych płynących, jak i stojących. Adelot prowadzi bardzo skryty tryb życia.

Cechy morfologiczne

Adelot osiąga stosunkowo małe rozmiary – samce mają długość około 50 mm, natomiast samice mierzą około 40 mm. Samce charakteryzują się również wyraźnie szerszymi głowami w porównaniu do samic. Rezonatory tego gatunku znajdują się pod skórą na dnie jamy gębowej, a błon pływnych brak. Grzbiet zwierzęcia ma brązowe ubarwienie, podczas gdy brzuch jest plamisty. Źrenice są poziomo wydłużone.

Rozród

W okresie godowym samiec, wykorzystując grzebiące ruchy przednich kończyn, buduje w przybrzeżnym szlamie gniazdo o kolistym kształcie i średnicy 12–15 cm. Samica składa do niego jaja, które są następnie pilnowane i bronione przez samca. Kijanki opuszczają osłony jajowe po kilku dniach, a ich przeobrażenie trwa od 3 do 4 tygodni.

Głos godowy samców jest bardzo podobny do odgłosów kumaka nizinnego, a samce odzywają się przez całą noc bez przerwy w tym okresie.

Przypisy

Bibliografia

Włodzimierz Juszczyk: Gady i płazy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986. ISBN 83-214-0464-2. Brak numerów stron w książce.