Adeline – Koncepcja Rakiety Nośnej
Adeline (skrót od Advanced Expendable Launcher with Innovative Engine Economy) to projekt pierwszego stopnia rakiety nośnej, która ma być wielokrotnego użytku. Po wystrzeleniu, miała by wrócić na Ziemię, przypominając działanie bezzałogowego drona, lądując poziomo na pasie startowym. Koncepcja została opracowana przez firmę Airbus Defence and Space.
Koncepcja
Projekt stopnia Adeline zakłada stworzenie boostera rakietowego wyposażonego w parę śmigieł, co umożliwiłoby odzyskanie stopnia poprzez lądowanie na pasie startowym. Po wyczerpaniu paliwa, w trakcie separacji uruchamiany jest wyższy stopień, aby rakieta mogła wejść na orbitę. W pewnym momencie podczas opadania, Adeline rozłożyłaby swoje skrzydła i rozpoczęłaby szybowanie w kierunku pasa startowego. W miarę zbliżania się do lądowiska, podwozie Adeline zostałoby rozłożone, umożliwiając wykonanie lądowania. Taki system pozwoliłby na ponowne wykorzystanie 80% całego stopnia, a silniki rakietowe mogłyby być używane wielokrotnie, aż do 20 startów.
Planowano zastosowanie tej koncepcji w rakiecie nośnej Ariane 6 Europejskiej Agencji Kosmicznej, jednak mogłaby być ona wykorzystana w każdej rakiecie zasilanej paliwem ciekłym.
Firma Airbus Defence and Space rozpoczęła prace nad projektem w 2010 roku, a do maja 2015 roku zainwestowała około 15 milionów euro w technologie umożliwiające ponowne użycie rakiet. Aktualnie rakieta Ariane 6 jest priorytetem dla Airbus Defence and Space, natomiast rozwój Adeline traktowany jest jako długoterminowy plan.
W 2018 roku przedstawiciel dyrekcji CNES ocenił koncepcję Adeline jako „nieinteresującą finansowo”.